Dom
15 października 2019

Jak wybrać dobry tuner TV?

Telewizja cyfrowa jest w obsługiwana w naszym kraju już wieli kilku lat. Dzięki temu na rynku dostępnych jest obecnie wiele urządzeń, które pozwalają na jej odbiór. Przed dokonaniem zakupu, warto jednak dokładnie przyjrzeć się ich możliwościom.

Jak to bowiem zawsze w przypadku takich sprzętów RTV bywa, na rynku znajdują się modele lepsze i gorsze. Co równie ważne, między sobą różnią się nie tylko wydajność oraz dodatkowymi funkcjami, ale również samym sposobem działania. Jeśli nie zwrócimy na niego odpowiedniej uwagi, może okazać się, że zakupimy tuner, który nie będzie kompatybilny z posiadanym telewizorem.

Czym jest tuner i dlaczego jest mi potrzebny?

W roku 2013 na polskim rynku telewizyjnym doszło do wyłączenia sygnału analogowego. Jego miejsce zajął sygnał cyfrowy, który obecnie gwarantuje dostęp do kilkudziesięciu kanałów. Dzięki zmianie technologicznej, odbiór stał się bardziej nowoczesnym, a co za tym idzie wydajniejszy i pozbawiony problemów typowych dla telewizji analogowej.

Żeby jednak wspomniane kanały były przez nasz telewizor odbierane, konieczny jest specjalny tuner, którego celem jest dekodowanie sygnału cyfrowego. Co ważne, w większości nowych telewizorów występuje on w postaci fabrycznej, wbudowanej. Posiadacze takich urządzeń potrzebują wyłącznie anteny. Jeśli jednak dysponujemy wiekowym telewizorem, tuner okaże się konieczny, zwany również dekoderem.

Rodzaje tunerów dostępnych na rynku

Skoro wiemy już, do czego służy omawiane urządzenie, pora przejść do wyboru odpowiedniego modelu. Tunery TV występują w trzech odmianach, w zależności od obsługiwanego standardu telewizji cyfrowej:

  • DVB-T – jest to standard telewizji, która jest nadawana naziemnie. Co ważne, obecnie wykorzystywany jest także udoskonalony standard DVB-T2.
  • DVB-C – w tym przypadku mamy do czynienia z telewizją cyfrową wykorzystywaną w sieciach kablowych. Gwarantuje odbiór większej liczby sygnałów, sam odbiór będzie również lepszy. Podobnie jak w przypadku poprzedniego standardu, obecnie stosowana jest przede wszystkim wersja unowocześniona, a więc DVB-C2.
  • DVB-S – kolejny standard telewizji cyfrowej, tym razem nadawanej przez satelity. Wersja DVB-S2 jest wykorzystywana między innymi przez platformy NC+ oraz Cyfrowy Polsat. Zapewnia odbiór wysokich rozdzielczości, a także użycie standardu kompresji MPEG-4.

Jak widać, przedstawione wyżej standardy wskazują, w jaki sposób sygnał cyfrowy jest odbierany. Ma to wpływ na także na możliwości samego tunera.

Najważniejsze parametry techniczne

Kolejna istotna kwestia, obok której pod żadnym pozorem nie możemy przejść obojętnie. Wskazują one bowiem na to, co interesujący nas tuner potrafi.

  • Obsługiwana rozdzielczość obrazu. Istotna zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z nowoczesnych standardów. Podstawowe urządzenia są w stanie obsłużyć wyłącznie sygnał SHD, jednak nie powinniśmy mieć problemów z zakupem tunerów HD, Full HD, a nawet UHD.
  • Kodowanie. Mowa o standardach kompresji sygnału wideo/audio. Obecnie wykorzystywane są standardy MPEG-2 oraz MPEG-4.
  • Wyposażenie. Zwrócić uwagę powinniśmy przede wszystkim na zamontowane złącza. Dobrej jakości tunery dysponują złączem HDMI, jednak nie pojawia się ono we wszystkich telewizorach. W modelach starszych skorzystać będziemy musieli z wejścia SCART lub Component Video. Zawsze warto więc porównać złącza występujące w telewizorze oraz w interesującym nas tunerze. Mowa tu także o wejściach audio, takich jak Chinch, RCA czy też Jack.

Do tego wszystkiego dojść może również port USB, który pozwala na podłączenie

zewnętrznych dysków i odtworzenie znajdujących się na nich treści.

  • Funkcje. Ich zakres może być bardzo szeroki. Tunery z najwyższej półki posiadają połączenie internetowe, podczas gdy te tańsze pozwalają między innymi na przeglądanie zdjęć, nagrywanie filmów, korzystanie z funkcji EPG czy tez tworzenie własnych list kanałów.

Gdzie możemy zakupić tuner TV? Tego typu urządzenia znaleźć można we wszystkich sklepach RTV i AGD. Jeżeli chodzi o ich cenę, zależna jest ona do rodzaju tunera oraz jego możliwości. Najtańsze modele zakupimy za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy te bardziej rozbudowane mogą kosztować od 100 do nawet ponad 2 tysięcy złotych.

Pamiętać należy również o tym, że poza tunerem konieczna będzie także odpowiednia antena. Najlepiej sprawdzają się wersje zewnętrzne, gwarantują bowiem wysoką stabilność sygnału.

Tunery TV innego rodzaju

Mowa tutaj między innymi o modelach do komputerów. Są to najczęściej niewielkie kostki lub nieco większe sprzęty wyposażone w wejście antenowe i złącze USB, za pomocą którego są one podłączane do komputera. Funkcjonują na podobnej zasadzie, co standardowe tunery telewizyjne.

Przez wielu polecane są również urządzenia oparte na systemach operacyjnych Android lub tvOS od Apple. Są to tak zwane Smart Boxy, które pełnią rolę rozbudowanych odtwarzaczy multimedialnych. Poza obsługą sygnału telewizyjnego, gwarantują również połączenie internetowe oraz dysk twardy. Wszystko to pozwala na korzystanie z przeglądarki internetowej, a także instalowanie szeregu programów i aplikacji, na przykład streamingowych (Netflix, HBO GO, Ipla etc.).

Jak widać, wybór jest dość szeroki, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto prześledzić całą ofertę, tak aby znaleźć tuner, który spełni wszystkie nasze potrzeby i wymagania.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
to2.pl

Zobacz

27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...
24 lipca 2022

Meble na wymiar - stwórz aranżację skrojone na miarę swoich potrzeb

Każdy z nas pragnie otaczać się designerskimi i funkcjonalnymi wnętrzami. Niejednokrotnie...