Dom
19 stycznia 2018

Jak kupić sprzęt RTV i nie zbankrutować?

Każdego zapewne choć raz spotkała sytuacja, w której posłuszeństwa nagle odmówił jakiś sprzęt. Jeśli było to urządzenie niewielkie i o drugorzędnym znaczeniu, zakup nowego modelu można odłożyć w czasie. Co jednak w przypadku, gdy zepsuł się telewizor, komputer czy pralka? Rzadko kiedy jesteśmy przygotowani na spontaniczny zakup nowego sprzętu o wartości kilkuset złotych. Jak podejść do kwestii zakupu nowego sprzętu RTV i nie dać się zwieść pozornej promocji, a także nie wydać o wiele większej kwoty, niż planowana?

Jak rozsądnie kupić sprzęt RTV? 

Zakup sprzętu RTV to poważna decyzja - z reguły kupujemy bowiem poszczególne produkty z założeniem, iż mają działać przez najbliższe kilkanaście lat. Obecnie producenci coraz to nowszych modeli, wyposażonych w przeróżne, nowoczesne parametry, dają zwykle kilkuletnią gwarancję na swoje produkty. Warto jednak czytać warunki gwarancji, bowiem często okazuje się, że niestety skonstruowana jest ona w taki sposób, iż klient nie ma w zasadzie żadnych praw, a gwarancja obejmować będzie bezpłatną naprawę lub wymianę w niewielkim odsetku sytuacji. Jeśli kupowany sprzęt jest o dużej wartości, warto dokupić do niego dodatkowe ubezpieczenie w sklepie (kosztuje niewiele, a daje o wiele większe spektrum możliwości w przypadku usterki). Choć czas z reguły nagli, postaraj się na spokojnie zastanowić nad tym, czego oczekujesz od nowego sprzętu.

Jakie funkcje koniecznie powinien spełniać, czego z pewnością zabraknąć nie może, a z czego możesz zrezygnować? Jaką kwotę jesteś w stanie maksymalnie przeznaczyć na zakup? Sprecyzowanie swoich oczekiwań wobec sprzętu znacznie ułatwi proces wyboru i będzie bardzo cenne także dla sprzedawcy. Pozwoli także na uniknięcie sytuacji, w której dasz się skusić namową sprzedawcy lub rabatem na nabycie sprzętu z funkcjami, których nie potrzebujesz, jednak za które zapłacisz dodatkową (często niemałą) sumę. Nie daj się także skusić podejrzanie niską ceną - szczególnie, jeśli dotyczy ona sprzętów RTV z ekspozycji. Choć z zewnątrz produkt może wyglądać niemal idealnie, ryzyko tego, że był eksploatowany bardzo długo, a nawet naprawiany - jest bardzo duże. Oszczędność może okazać się więc tylko pozorna, bowiem sprzęt może bardzo szybko się zniszczyć. 

sprzęt RTV

Gdzie kupować sprzęt RTV? 

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jest miejsce, w którym zamierzamy kupić sprzęt. Choć wydawać może się, że skoro liczba firm i modeli przez nie oferowanych jest ograniczona, to miejsce zakupu nie ma większego znaczenia. Warto jednak decydować się na duże i znane sklepy - takie jak na przykład Saturn (sprawdź aktualne promocje na elektronikę w sklepach Saturn), które dają o wiele więcej możliwości niż te małe i nie należące do żadnej sieci. Przede wszystkim klienci zyskują możliwość zakupów na dogodnych dla siebie warunkach: w korzystnej ofercie ratalnej czy leasingu. Niektóre sklepy umożliwiają także założenie karty kredytowej na zakupy w swojej sieci. Dzięki temu płatność rozłożona jest na dogodne raty, a zakup w przyszłości, również w ofercie ratalnej, jest znacznie bardziej korzystny: dane klienta są już zapisane w bazie, więc cała procedura trwa o wiele krócej. Klienci otrzymują zwykle także atrakcyjne rabaty na kolejne zakupy, lub ustalane są indywidualne warunki zawarcia umowy sprzedaży.

Dla sklepu sieciowego żaden klient nie jest anonimowy, a każdą sprawę rozwiązuje się na jego korzyść. Jeszcze jedną zaletą tego rodzaju sklepów jest to, że jest ich dużo - znajdują się zwykle w każdym większym i średnim mieście, co daje o wiele większe możliwości składania reklamacji (na przykład - kupując sprzęt w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania). Sklepy mają także możliwość przesuwania towaru między sobą - to ogromne ułatwienie dla zainteresowanych danym modelem, którego aktualnie nie ma w sklepie, do którego klient ma najbliżej. Kupując w znanych, dużych sklepach sieciowych (np. https://www.promoceny.pl/gazetki/szukaj/media-expert/), zyskujesz więc nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo zakupów. Wszelkie regulaminy i warunki dodatkowych usług dostępne są do wglądu przeważnie na stronie internetowej sieci - do zakupów możesz więc podejść w pełni przygotowany. 

Redakcja
to2.pl

Zobacz

6 marca 2018

Jak skutecznie chronić nasze psy i koty przed kleszczami i pasożytami?

Uwielbiasz długie leśne spacery ze swoim psem? A może Twój kot lubi przesiadywać w...
6 marca 2018

Dobre kino domowe – co musisz wiedzieć?

Kinomaniacy oglądający filmy na małym telewizorze, na którym obraz jest niewyraźny, a...
29 listopada 2017

Jaki materac wybrać dla pary?

Nie od dziś wiadomo, że łóżko to bardzo ważny element wspólnego życia z drugą osobą...