Dom
29 sierpnia 2019

Pochłaniacz zapachów czy oczyszczacz powietrza – co wybrać?

Pochłaniacz zapachów oraz oczyszczacz powietrza to dwa rozwiązania, które pozwalają pozbyć się nieprzyjemnych woni z domu lub mieszkania. Klimat czystego domu buduje nie tylko regularne sprzątanie, ale i troska o piękne zapachy. Najpierw jednak trzeba pozbyć się tych, które przeszkadzają zarówno domownikom, jak i gościom.

Pochłaniacze zapachów – szybka neutralizacja

Jak sama nazwa wskazuje, podstawową funkcją tego typu urządzeń jest pochłanianie brzydkich woni, a nie ich neutralizacja. Bardzo często głównym celem pochłaniaczy zapachów jest właściwie ich maskowanie, a nie usunięcie przyczyny problemu. Plusem tych rozwiązań jest niewątpliwie ich cena i wysoka skuteczność, aczkolwiek jedynie w sytuacji, gdy problem z brzydkimi zapachami nie jest zbyt duży. W przypadku mocno zawilgoconych mieszkań, pomieszczeń, w których rozwinęły się drożdżaki lub inne grzyby albo w którym przez wiele lat palono wyroby tytoniowe, pochłaniacz zapachów może nie pomóc. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie bardziej zaawansowanych rozwiązań (osuszacz ścian, zaawansowany oczyszczacz powietrza i inne). Jeśli jednak problem z zapachem ogranicza się do brzydkiej woni unoszącej się z kosza na śmieci, nieprzyjemnego aromatu w lodówce lub zapachu tytoniu, który mimo palenia na balkonie, przedostał się do mieszkania, pochłaniacz zapachu powinien spełnić swoje zadanie. 

Warto pamiętać, że piękno to nie tylko porządek i czystość, ale i ładne, domowe zapachy. W ich osiągnięciu pomagają różne wersje pochłaniaczy nieprzyjemnych zapachów. Można skorzystać z naturalnych metod i gotować w kuchni kawałki cytryny, której świeży zapach natychmiast zabije pozostałe aromaty, można kupić kadzidełka i olejki eteryczne, które również neutralizują inne zapachy. W końcu można postawić na proste i tanie urządzenia pochłaniające zapachy. Część z nich przypomina proste bloki w plastikowych pudełkach, które wystarczy umieścić obok źródła przykrego zapachu. Część to urządzenia, które po włączeniu do kontaktu wydzielają zapachy neutralizujące nieprzyjemne aromaty.

Oczyszczacz powietrza – czyste klimat dla domu

Oczyszczacz powietrza działa na zupełnie innej zasadzie niż pochłaniacz zapachów. O ile ten drugi przede wszystkim neutralizuje aromaty albo je wchłania, o tyle oczyszczacz powietrza – na co wskazuje sama jego nazwa – filtruje powietrze, usuwając z niego nie tylko kurz, lecz także bakterie, wirusy, roztocza oraz różnego rodzaju alergeny oraz brzydkie zapachy. Radzi sobie także z dymem tytoniowym. Powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest pochłaniane do środka urządzenia, następnie dzięki zamontowanemu wewnątrz wentylatorowi powietrze zostaje oczyszczone i wypuszczone z powrotem do pomieszczenia, natomiast zanieczyszczenia zostają zatrzymane na specjalnie zbudowanym systemie filtrów. 

Dodatkowo oczyszczacz może zostać wyposażony w funkcję nawilżacza powietrza lub jonizatora utrzymującego równowagę jonową w pomieszczeniu. Oczyszczacz jest więc nie tylko bardziej efektywny niż pochłaniacz zapachów, lecz także bardziej wielofunkcyjny. Jego minusem jest dość wysoka cena, natomiast jest to sprzęt, który szczególnie w sezonie grzewczym i rosnącym w Polsce w tym okresie zagrożeniem smogiem, wydaje się opłacalnym zakupem.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...
24 lipca 2022

Meble na wymiar - stwórz aranżację skrojone na miarę swoich potrzeb

Każdy z nas pragnie otaczać się designerskimi i funkcjonalnymi wnętrzami. Niejednokrotnie...