Inne
20 lutego 2018

Jaki plecak do szkoły?

Odpowiedni plecak szkolny to jeden z najważniejszych elementów szkolnej wyprawki. Powinien pomieścić nie tylko książki i zeszyty, ale też piórnik i osobiste drobiazgi dziecka, a przy tym nie powinien nadmiernie obciążać kręgosłupa. Wybór nie jest łatwy, gdyż oferta szkolnych plecaków i tornistrów jest szeroka i zróżnicowana. Który model wybrać? Czym się kierować?

Najlepsze plecaki szkolne niekoniecznie będą tymi najbardziej ozdobnymi i wpadającymi w oko. Warto, oczywiście, kierować się estetyką i gustem dziecka, ale najważniejszą kwestią pozostaje konstrukcja plecaka, jego wielkość, ciężar i tym podobne parametry. Nie dajmy się zwieść atrakcyjnej cenie i ciekawym nadrukom – w pierwszej kolejności warto zajrzeć do środka oraz sprawdzić, jak został uszyty plecak.

Jakie plecaki szkolne sprawdzą się w praktyce?

Jest kilka cech, na które powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka do szkoły. To kwestie kluczowe, które mają wpływ na solidność plecaka, na komfort jego użytkowania oraz na jego wytrzymałość i funkcjonalność.

  • Dobrze wykonany plecak szkolny powinien posiadać szerokie szelki z regulacją, które posiadają miękkie elementy ograniczające otarcia – to bardzo ważne, gdyż plecak szkolny bywa bardzo ciężki z uwagi na swoją zawartość. Jeśli wybierzemy plecak z wąskimi szelkami, które na dodatek nie posiadają miękkich, amortyzujących wstawek, otarcia i dyskomfort są niemal pewne.
  • Plecak szkolny powinien posiadać usztywniany tył oraz usztywniane dno – niekoniecznie w pełni sztywne, ale mocno usztywniane, dzięki czemu cały plecak będzie utrzymywał określony kształt bez względu na ciężar zawartości.
  • Praktyczny i funkcjonalny plecak szkolny powinien być wyposażony w przegródki i różnego typu kieszonki. Workowata konstrukcja z jedną komorą nie będzie zbyt praktyczna, bo trudno będzie w takim plecaku zachować porządek i odszukać potrzebne przedmioty.

Wybór plecaków szkolnych jest jednak tak szeroki, że trudno kierować się wyłącznie tymi trzema kryteriami. Nie można pominąć kwestii dość istotnej z punktu widzenia dziecka – estetyki plecaka. To dobry pomysł, by sięgnąć po model ozdobiony wizerunkami ulubionych postaci z bajek lub komiksów, o ile sam plecak spełnia pozostałe kryteria i jest solidnie wykonany. Warto jednak mieć na uwadze, że taki plecak może się dziecku znudzić, jeśli zafascynuje się innymi bohaterami z innej bajki, książki lub filmu.

A może tornister lub plecako-torba na kółkach?

Plecak, choć jest najpopularniejszym rozwiązaniem szkolnym, nie jest jedyną opcją do wyboru. Dla najmłodszych dzieci najlepiej kupić tornister o sztywnej konstrukcji, który dobrze leży na plecach, odpowiednio rozkłada ciężar i można swobodnie postawić go na ławce lub podłodze.

Alternatywą jest również plecako-torba na kółkach. To rozwiązanie nie tak popularne, jak plecaki lub tornistry, ale w pewnych okolicznościach może sprawdzić się bardzo dobrze. Plecako-torbę można nosić, jak plecak albo przesuwać po ziemi z uwagi na kółka w podstawie. Jedynym mankamentem jest fakt, że na nierównym podłożu lub schodach i tak trzeba będzie nieść plecako-torbę na plecach, a jej specyficzna konstrukcja sprawia, że całość jest odpowiednio cięższa.

Liczą się detale

Bez względu na to, czy wybór padnie na typowy plecak szkolny, tornister czy plecako-torbę na kółkach, warto zwracać uwagę na detale i drobiazgi, bo często to właśnie one decydują o jakości całego przedmiotu. W przypadku plecaka szkolnego kluczowe będą poniższe kwestie:

  • Pojemność – plecak szkolny powinien mieścić książki i zeszyty w formacie A4. Jeśli zaś chodzi o pojemność całkowitą plecaka, to warto zorientować się mniej więcej, ile miejsca zajmuje przykładowy zestaw książek i zeszytów na jeden, przeciętny dzień szkolny i na tej podstawie dobrać nieco większy plecak.
  • Waga samego plecaka – sam plecak nie powinien być ciężki, bo jego waga po wypełnieniu go książkami może okazać się zbyt wysoka dla dziecka. Przyjmuje się, że tornister z książkami nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka.
  • Posiadane atesty i certyfikaty – to zaświadczenia, które potwierdzą wytrzymałość plecaka.
  • Elementy odblaskowe – wielu producentów stosuje estetyczne, fabryczne elementy odblaskowe. Jeśli spodobał nam się plecak, który ich nie posiada, będzie można je dokleić, naszyć lub przyczepić do zamka.
  • Cena – choć ma w wielu wypadkach kluczowe znaczenie, to nie warto kierować się wyłącznie ceną. Dobrym sposobem na oszczędności jest wyszukiwanie ofert specjalnych i obniżek sezonowych.
  • Przeznaczenie – część plecaków ma charakter uniwersalny, a część jest dedykowana chłopcom lub dziewczynkom. Można kierować się tym podziałem, ale lepiej po prostu zwrócić uwagę na estetykę plecaka i na aktualny gust dziecka.

Plecak szkolny to kluczowy element szkolnej wyprawki. Od wysokiej jakości wykonania plecaka i odpowiedniej konstrukcji będzie zależał komfort użytkowania i jego wytrzymałość. Bardzo często plecaki sportowe służą jako najlepsze do szkoły.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
to2.pl

Zobacz

16 listopada 2024

Czym jest detailing wnętrza samochodu?

Detailing wnętrza samochodu zyskuje w Polsce coraz większą popularność, a dla wielu...
14 listopada 2024

5 ważnych elementów etykiety chemicznej – czego szukać na opakowaniu?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co naprawdę kryje się za etykietą produktu chemicznego?...
19 października 2024

Jak ładnie zapakować paczkę do klienta?

​Pakowanie paczek może wydawać się prostym zadaniem, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak...