Inne
28 czerwca 2017

Ilu Polaków dojeżdża do pracy rowerem?

Sezon rowerowy trwa w najlepsze. Ulice pełne cyklistów nikogo nie powinny więc dziwić, zwłaszcza że jak wynika z badania PAYBACK Opinion Poll ¾ Polaków jeździ na rowerze, a co czwarta osoba z tej grupy korzysta z niego również po to, by dostać się do pracy.

Dojeżdżać do pracy rowerem można z różnych powodów. Do tych trzech najczęściej wskazywanych przez Polaków należą: zamiłowanie do jazdy tym jednośladem (63%), dbanie o zdrowie (55%) oraz posiadanie lepszego samopoczucia dzięki jeździe rowerem do pracy (39%). W dalszej kolejności ankietowani wskazują na chęć uniknięcia korków (27%), zrzucenia kilku kilogramów oraz zaoszczędzenia pieniędzy (po 26%). Nieco inaczej kształtuje się motywacja osób mieszkających w większych miastach (150-300 tys. mieszkańców). Na pierwszym miejscu stawiają oni chęć dbania o zdrowie (73%), jako drugi powód podają zamiłowanie do jazdy rowerem (69%), a na trzecim miejscu wymieniają chęć dbania o środowisko (36%).

Pozostałe osoby, które nie korzystają z tej formy dojazdu do pracy, zniechęca przede wszystkim zbyt duży dystans do pokonania (48%) – dotyczy to zwłaszcza osób mieszkających poza miastem (72%). Ponad 20% ankietowanych wychodzi natomiast z założenia, że samochodem lub komunikacją miejską dotrą do pracy szybciej niż rowerem. Co piąta osoba zwraca uwagę, że po takiej podróży musiałaby wziąć prysznic, a nie ma takiej możliwości.

Pogoda czynnikiem decydującym

Zdecydowana większość osób (88%) dojeżdżających do pracy rowerem ma własny jednoślad. Można jednak zauważyć, że w największych miastach (powyżej 300 tys. mieszkańców) dużą popularnością cieszą się rowery miejskie, które wypożycza prawie co piąta osoba, żeby dostać się nimi do pracy. Co więcej, blisko 90% osób, którym zdarza się dojeżdżać do pracy rowerem deklaruje, że ma samochód, a mimo to wybiera dwa kółka.

Ekologiczny środek transportu

Polacy korzystają jednak z różnych środków transportu, żeby dostać się do pracy. Codzienne dojeżdżanie rowerem deklaruje bowiem nieco ponad 20% osób. Ankietowani, którzy siadają na rower rzadziej swoją decyzję uzależniają głównie od pogody (81%) oraz samopoczucia (36%).

Oszczędność czasu i pieniędzy

Polacy dojeżdżający do pracy rowerem pokonują najczęściej dystans od 2 do 5 kilometrów (46%) lub nieco więcej – do 10 kilometrów (29%). Blisko połowie osób ta forma dojazdu do pracy zajmuje 15-30 minut, a nawet mniej (35%). Prawie 40% ankietowanych udaje się w ten sposób zaoszczędzić trochę czasu: blisko połowa z tych osób zyskuje do 1 godziny tygodniowo, a większość osób mieszkających na wsi nawet 2 godziny (58%). Jeszcze więcej osób dojeżdżających do pracy rowerem oszczędza dzięki temu pieniądze (79%). Najczęściej zostaje im w kieszeni 50-100 zł więcej miesięcznie (27%).

Jazda rowerem do pracy może w niektórych przypadkach przynosić dodatkowe benefity. Ponad 20% ankietowanych zamieszkujących miasta liczące 150-300 tys. mieszkańców deklaruje, że ich pracodawcy sami zachęcają do dojeżdżania rowerem do pracy. Motywują ich do tego udostępnianiem specjalnego parkingu dla rowerów (58%), możliwością korzystania z prysznica (42%), a co piąty pracownik zachęcany jest premią finansową.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

21 lipca 2023

Kosmetyki samochodowe: Sekret lśniącego pojazdu

  Kosmetyki samochodowe stanowią tajemnicę lśniących i zadbanych pojazdów...
28 marca 2023

Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dziki?

Dzik to zwierzę, które żyje na wolności w lasach i polach. W Polsce jest ich bardzo dużo, a...
27 lutego 2023

Bon na cyfryzację czyli wsparcie finansowe dla transformacji cyfrowej

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment, aby Twój biznes był napędzany danymi? Myślisz o...