Podróże
1 sierpnia 2017

10 nietypowych ciekawostek o hotelach z całego świata

Oscary rozdawane w hotelu? Jak zaaranżowane są pokoje, w których śpią goście? Czy można mieszkać w apartamencie z czekolady?

Hotele na całym świecie słyną z przedziwnych historii i tajemniczych zagadek. Wystrój wnętrz niektórych z nich potrafi prawdziwie zaskoczyć każdego gościa. W pokojach do nich należących tworzono książki, które znane są większości z nas. To właśnie w hotelowym pokoju rozmawiano o sprawach najważniejszych dla świata. W przygotowanym zestawieniu ukazano najciekawsze przypadki niecodziennych historii, które miały miejsce w hotelach. Wiedziałeś o którymś z nich?

Co łączy najważniejsze nagrody filmowe i hotel?

Każdego roku, na wiosnę, miliony osób zasiada przed telewizorami, aby zobaczyć, który film zostanie wyróżniony Oscarem. Setki stacji telewizyjnych prowadzi transmisję na żywo z Teatru Dolby w Hollywood. Większość zapraszanych aktorów i widzów oglądających galę na żywo nie zdaje sobie jednak sprawy, że jeszcze 80 lat temu impreza ta miała miejsce w... hotelu i trwała niecałe 15 minut.

Hotele z kryminalną kartoteką

Wszyscy dobrze znamy kryminały, mające miejsce w hotelach, których mury przesiąknięte są krwawymi tajemnicami. To właśnie te miejsca są najchętniej wybierane przez pisarzy na uśmiercanie poszczególnych bohaterów. Szczególnie fani Agathy Christie powinni kojarzyć powieść pod tytułem "Morderstwa w Hotelu Gallop". Co więcej sama autorka została zapamiętana z tego, że "Morderstwo w Orient Expresie" napisała w pokoju 411 w jednym z hoteli w Stambule. Do dzisiaj pokój ten nosi jej imię.

W hotelowym korytarzu spotkasz... miłość

Jak pokazuje historia, hotele nie powinny być kojarzone tylko i wyłącznie z kryminałami. Fabuła wielu powieści romantycznych została osadzona właśnie w tych miejscach. Jednym z pisarzy, którzy użyli motywu hotelu jest Janusz Leon Wiśniewski. Co ciekawe, tworząc powieść pod tytułem "Grand" przybywał on właśnie w tym hotelu w Sopocie.

Czy można walczyć o pokój z hotelowego łóżka?

Rozgłos spowodowany ślubem Johna Lennona i Yoko Ono został przez parę świetnie wykorzystany. Postanowili oni przeprowadzić kampanię na rzecz popularyzacji pacyfizmu. Gości, których zapraszali na rozmowy w tym temacie przyjmowali w... hotelowym łóżku. Aby upamiętnić akcję nagrano utwór pod tytułem „Give Peace a Chance”. Co roku w rocznicę śmierci artysty, pod jego pokojem w hotelu w Montrealu składane są kwiaty.

Hotelowe ekranizacje, o których możesz nie wiedzieć

Jeżeli zapytano by jakiegokolwiek fana filmowego o produkcję, której część ma miejsce w hotelu, to prawdopodobnie mógłby on opowiadać cały dzień. Nie trudno znaleźć nawet najprostsze przykłady takich filmów, jak przygody Jamesa Bonda, który praktycznie zawsze lokuje się w hotelach. Nie każdy jednak będzie wiedział o tym, że w "Gwiezdnych Wojnach" dom Luke'a Skywalker'a  na planecie Tatooine był, w rzeczywistości, stworzony w pokoju hotelowym.

Winda hotelowa

Hotelowe piosenki do zanucenia w windzie

Hotele stają się też motywem piosenek. Zespół Kombi nagrał utwór, który odwołuje się do hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, w którym to kręcono wiele filmów i seriali. Podobnie grupa Eagles, której utwór „Hotel California” zdobył nagrodę Grammy za najlepszą piosenkę w 1978 roku.

Dzieła sztuki zamknięte w czterech ścianach

Dla osób lubiących sztukę w formie malowanej, niektóre hotele przygotowały prawdziwą atrakcję. Wystrój wnętrza pokoju stylizowany na komiks, lub nienaturalnie powieszone meble sprawią, że taki obraz zostanie przez długo zapamiętany przez każdego gościa. Co więcej jeden z takich lokali znajduje się nad polskim morzem, gdzie do wyboru są pokoje utrzymywane w różnych stylach malarskich.

Hotel, który kryje setki historii

Obecność znanej osoby w danym miejscu często zostaje na długo zapamiętana. Podobnie było z jednym z paryskich hoteli, w którym mieszkała Coco Channel, kawę lubił wypić Ernest Hemingway, a Księżna Diana spędziła ostatnią noc przed śmiercią. Nic dziwnego, że hotel ten został przez Sophie Loren nazwany najbardziej romantycznym hotelem na świecie.

Hotelowy pałac prezydencki

Kiedy prezydent USA wybiera się w jakąkolwiek podróż, zadaniem jego ochrony jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. W tym celu wybierane są najlepsze hotele, posiadające wysokiej klasy zabezpieczenia. Jednym z nich jest nowojorski hotel, w którym zatrzymywali się Barack Obama, Franklin D. Roosevelt i Herbert Hoover. Posiadał on nawet własny peron kolejowy.

Hotel inny niż wszystkie

Większość internautów zapewne widziała już hotel pod powierzchnią oceanu, albo hotel wybudowany z lodu. Prawdopodobnie umknąć mógł jednak ten, stworzony z czekolady. Za jego projekt odpowiadał Karl Lagerfeld, a wykonawcą został Patrick Roger.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

25 listopada 2022

Dlaczego Tajlandia to idealny kierunek turystyczny?

Tajlandia to państwo azjatyckie, które jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym...
20 października 2022

20 przydatnych informacji na temat Tanzanii

Wielu turystów planuje odwiedzić Tanzanię, aby doświadczyć safari. Od słowa "safari" w...
10 maja 2022

Szczyrk - Wyciągi narciarskie

Szczyrk - Wyciągi narciarskie Zimowe szaleństwo, aktywny wypoczynek w górach...