Inne
6 czerwca 2018

Złoto inwestycyjne, czyli stabilna przyszłość

Złoto inwestycyjne to temat, który interesuje wiele osób oczekujących zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych zwrotów inwestycyjnych oraz zabezpieczenia finansowego. Jest to ponadczasowy surowiec, który od tysięcy lat jest uznawany za jedną z najbardziej stabilnych opcji inwestowania funduszy. Budzi on jednak wiele pytań. Czym tak naprawdę jest złoto inwestycyjne? Jaka jest jego definicja? Czy naprawdę warto w nie inwestować?

Gorączka złota

Możliwość zdobycia złota od lat skłania ludzi do dalekich i niebezpiecznych wypraw czy ryzykownych planów. Dlaczego złoto stało się tak cenne? Warto zaznaczyć, że jest to kruszec o wyjątkowej warstwie wizualnej, która już od samego początku stanowiła o jego wartości. Mówią jednak o złocie, nie możemy się ograniczać tylko do tych walorów. Trzeba wspomnieć o jego wytrzymałości oraz pozycji na rynku, która zdecydowanie wzrosła i ustabilizowała się w momencie, w którym  surowiec ten został wykorzystany do produkcji monet.

Złoto inwestycyjne - definicja

Złoto inwestycyjne to najbezpieczniejsza oraz najbardziej opłacalna opcja inwestycji w surowce (więcej informacji oraz ceny złota na mennica-krakowska.pl). Mimo wszystko przed  dokonaniem transakcji powinno się mieć pewną bazę informacji, aby kupować je bezpiecznie i zarazem opłacalnie. Żeby dookreślić, co dokładnie uznajemy za złoto inwestycyjne oraz na jakich zasadach wygląda jego sprzedaż, warto przytoczyć ustawę mówiącą o podatku od towarów i usług z 11.03.2004, która przedstawia definicje złota inwestycyjnego.

1. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to:

1)         złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;

2)        złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:

a)        posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,

b)        zostały wybite po roku 1800,

c)         są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,

d)        są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

2. Złote monety wymienione w spisie ogłaszanym co roku w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 2 przez cały rok obowiązywania spisu.

3. Złotych monet, o których mowa w ust. 1 i 2, nie traktuje się jako przedmiotów kolekcjonerskich o wartości numizmatycznej.

sztabki złota

Źródło: pixabay.com

Złoto inwestycyjne - sztabki

W przytoczonym fragmencie ustawy możemy zauważyć, że złoto inwestycyjne to nie tylko sztabki. Przytoczona ustawa wyszczególnia również możliwość jego występowania w postaci płytek oraz monet, które muszą spełniać wyżej wymienione warunki. Mamy do wyboru kilka rodzajów złota inwestycyjnego, w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy zaopatrzyć się w jego odpowiednią formę.

Złoto inwestycyjne - czy się opłaca?

To najczęściej zadawane pytanie w temacie złota inwestycyjnego. Kwestia jego opłacalności jest w wielu przypadkach bardzo sporna. Znajdziemy grono osób wyznających, że na złocie inwestycyjnym nie da się zarobić, a jeśli zdarzy się taka sytuacja, to jest to kwestia czystego przypadku. Na ogół są to jednak osoby patrzące krótkowzrocznie i chcące widzieć w złocie inwestycyjnym szybki zwrot wkładu pieniężnego. W takim razie, czy zakup złota inwestycyjnego się opłaca?

Patrzenie na tę formę inwestycji w wyżej wymieniony sposób rzeczywiście sprawi, że wtedy wydaje nam się nieopłacalna. Dlaczego? Ponieważ myśląc o zainwestowaniu w złoto, powinniśmy nastawiać się na długofalowe zyski, które mogą nadejść po kilku lub kilkudziesięciu latach. Sytuacje, w których wartość złota zmienia się z dnia na dzień, są rzadkością. Zdarza się to w momencie przemian społecznych oraz ekonomicznych, krachów na giełdzie czy przy danym wskaźniku inflacji.

Inwestycja w złoto to inwestycja w stabilność. Złoto nie jest podatne na kwasy (oprócz wody niebiańskiej), utlenianie, korozję czy spłonięcie w pożarze, a co za tym idzie - można wykreślić przypadki losowe, które nas go pozbawią. Kolejną i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest kurs złota, ściśle zależny od kursu dolara amerykańskiego. Na początku prezydentury Donalda Trumpa oraz informacji o Brexicie giełdowcy wyczekiwali krachu, który miałby mocno osłabić sytuację złota na rynku. Jednak pomimo wielu złych prognoz złoto nadal jest stabilną inwestycją o dużych rokowaniach na przyszłość.

Są momenty, w których w ciągu jednego dnia sytuacja geopolityczna może się drastycznie zmienić. Kurs pieniędzy może diametralnie spaść. Są możliwe sytuacje, w których z powodu zagrożenia musimy opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania oraz kraj. W takim wypadku pieniądze mogą stracić na wartości. Jednak złoto inwestycyjne nawet w takich przypadkach nie straci na wartości. Zawsze będzie bezpieczną furtką, która dodatkowo przy odpowiedniej ilości czekania i wyczucia czasu może przynieść oszałamiające profity.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

21 lipca 2023

Kosmetyki samochodowe: Sekret lśniącego pojazdu

  Kosmetyki samochodowe stanowią tajemnicę lśniących i zadbanych pojazdów...
28 marca 2023

Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dziki?

Dzik to zwierzę, które żyje na wolności w lasach i polach. W Polsce jest ich bardzo dużo, a...
27 lutego 2023

Bon na cyfryzację czyli wsparcie finansowe dla transformacji cyfrowej

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment, aby Twój biznes był napędzany danymi? Myślisz o...