Inne
6 czerwca 2018

Złoto inwestycyjne, czyli stabilna przyszłość

Złoto inwestycyjne to temat, który interesuje wiele osób oczekujących zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych zwrotów inwestycyjnych oraz zabezpieczenia finansowego. Jest to ponadczasowy surowiec, który od tysięcy lat jest uznawany za jedną z najbardziej stabilnych opcji inwestowania funduszy. Budzi on jednak wiele pytań. Czym tak naprawdę jest złoto inwestycyjne? Jaka jest jego definicja? Czy naprawdę warto w nie inwestować?

Gorączka złota

Możliwość zdobycia złota od lat skłania ludzi do dalekich i niebezpiecznych wypraw czy ryzykownych planów. Dlaczego złoto stało się tak cenne? Warto zaznaczyć, że jest to kruszec o wyjątkowej warstwie wizualnej, która już od samego początku stanowiła o jego wartości. Mówią jednak o złocie, nie możemy się ograniczać tylko do tych walorów. Trzeba wspomnieć o jego wytrzymałości oraz pozycji na rynku, która zdecydowanie wzrosła i ustabilizowała się w momencie, w którym  surowiec ten został wykorzystany do produkcji monet.

Złoto inwestycyjne - definicja

Złoto inwestycyjne to najbezpieczniejsza oraz najbardziej opłacalna opcja inwestycji w surowce (więcej informacji oraz ceny złota na mennica-krakowska.pl). Mimo wszystko przed  dokonaniem transakcji powinno się mieć pewną bazę informacji, aby kupować je bezpiecznie i zarazem opłacalnie. Żeby dookreślić, co dokładnie uznajemy za złoto inwestycyjne oraz na jakich zasadach wygląda jego sprzedaż, warto przytoczyć ustawę mówiącą o podatku od towarów i usług z 11.03.2004, która przedstawia definicje złota inwestycyjnego.

1. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to:

1)         złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;

2)        złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:

a)        posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,

b)        zostały wybite po roku 1800,

c)         są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,

d)        są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

2. Złote monety wymienione w spisie ogłaszanym co roku w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 2 przez cały rok obowiązywania spisu.

3. Złotych monet, o których mowa w ust. 1 i 2, nie traktuje się jako przedmiotów kolekcjonerskich o wartości numizmatycznej.

sztabki złota

Źródło: pixabay.com

Złoto inwestycyjne - sztabki

W przytoczonym fragmencie ustawy możemy zauważyć, że złoto inwestycyjne to nie tylko sztabki. Przytoczona ustawa wyszczególnia również możliwość jego występowania w postaci płytek oraz monet, które muszą spełniać wyżej wymienione warunki. Mamy do wyboru kilka rodzajów złota inwestycyjnego, w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy zaopatrzyć się w jego odpowiednią formę.

Złoto inwestycyjne - czy się opłaca?

To najczęściej zadawane pytanie w temacie złota inwestycyjnego. Kwestia jego opłacalności jest w wielu przypadkach bardzo sporna. Znajdziemy grono osób wyznających, że na złocie inwestycyjnym nie da się zarobić, a jeśli zdarzy się taka sytuacja, to jest to kwestia czystego przypadku. Na ogół są to jednak osoby patrzące krótkowzrocznie i chcące widzieć w złocie inwestycyjnym szybki zwrot wkładu pieniężnego. W takim razie, czy zakup złota inwestycyjnego się opłaca?

Patrzenie na tę formę inwestycji w wyżej wymieniony sposób rzeczywiście sprawi, że wtedy wydaje nam się nieopłacalna. Dlaczego? Ponieważ myśląc o zainwestowaniu w złoto, powinniśmy nastawiać się na długofalowe zyski, które mogą nadejść po kilku lub kilkudziesięciu latach. Sytuacje, w których wartość złota zmienia się z dnia na dzień, są rzadkością. Zdarza się to w momencie przemian społecznych oraz ekonomicznych, krachów na giełdzie czy przy danym wskaźniku inflacji.

Inwestycja w złoto to inwestycja w stabilność. Złoto nie jest podatne na kwasy (oprócz wody niebiańskiej), utlenianie, korozję czy spłonięcie w pożarze, a co za tym idzie - można wykreślić przypadki losowe, które nas go pozbawią. Kolejną i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest kurs złota, ściśle zależny od kursu dolara amerykańskiego. Na początku prezydentury Donalda Trumpa oraz informacji o Brexicie giełdowcy wyczekiwali krachu, który miałby mocno osłabić sytuację złota na rynku. Jednak pomimo wielu złych prognoz złoto nadal jest stabilną inwestycją o dużych rokowaniach na przyszłość.

Są momenty, w których w ciągu jednego dnia sytuacja geopolityczna może się drastycznie zmienić. Kurs pieniędzy może diametralnie spaść. Są możliwe sytuacje, w których z powodu zagrożenia musimy opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania oraz kraj. W takim wypadku pieniądze mogą stracić na wartości. Jednak złoto inwestycyjne nawet w takich przypadkach nie straci na wartości. Zawsze będzie bezpieczną furtką, która dodatkowo przy odpowiedniej ilości czekania i wyczucia czasu może przynieść oszałamiające profity.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

3 czerwca 2024

Co powinien posiadać dobry plecak na laptopa?

Dobrze dobrany plecak na laptopa to podstawa dla osób, które często przemieszczają się z tym...
30 kwietnia 2024

Kosmetyki samochodowe: Sekret lśniącego pojazdu

  Kosmetyki samochodowe stanowią tajemnicę lśniących i zadbanych pojazdów...
28 marca 2023

Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dziki?

Dzik to zwierzę, które żyje na wolności w lasach i polach. W Polsce jest ich bardzo dużo, a...