Złoto inwestycyjne, czyli stabilna przyszłość
Złoto inwestycyjne to temat, który interesuje wiele osób oczekujących zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych zwrotów inwestycyjnych oraz zabezpieczenia finansowego. Jest to ponadczasowy surowiec, który od tysięcy lat jest uznawany za jedną z najbardziej stabilnych opcji inwestowania funduszy. Budzi on jednak wiele pytań. Czym tak naprawdę jest złoto inwestycyjne? Jaka jest jego definicja? Czy naprawdę warto w nie inwestować?
Gorączka złota
Możliwość zdobycia złota od lat skłania ludzi do dalekich i niebezpiecznych wypraw czy ryzykownych planów. Dlaczego złoto stało się tak cenne? Warto zaznaczyć, że jest to kruszec o wyjątkowej warstwie wizualnej, która już od samego początku stanowiła o jego wartości. Mówią jednak o złocie, nie możemy się ograniczać tylko do tych walorów. Trzeba wspomnieć o jego wytrzymałości oraz pozycji na rynku, która zdecydowanie wzrosła i ustabilizowała się w momencie, w którym surowiec ten został wykorzystany do produkcji monet.
Złoto inwestycyjne - definicja
Złoto inwestycyjne to najbezpieczniejsza oraz najbardziej opłacalna opcja inwestycji w surowce (więcej informacji oraz ceny złota na mennica-krakowska.pl). Mimo wszystko przed dokonaniem transakcji powinno się mieć pewną bazę informacji, aby kupować je bezpiecznie i zarazem opłacalnie. Żeby dookreślić, co dokładnie uznajemy za złoto inwestycyjne oraz na jakich zasadach wygląda jego sprzedaż, warto przytoczyć ustawę mówiącą o podatku od towarów i usług z 11.03.2004, która przedstawia definicje złota inwestycyjnego.
1. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to:
1) złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;
2) złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:
a) posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
b) zostały wybite po roku 1800,
c) są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
d) są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
2. Złote monety wymienione w spisie ogłaszanym co roku w serii C Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 2 przez cały rok obowiązywania spisu.
3. Złotych monet, o których mowa w ust. 1 i 2, nie traktuje się jako przedmiotów kolekcjonerskich o wartości numizmatycznej.
Źródło: pixabay.com
Złoto inwestycyjne - sztabki
W przytoczonym fragmencie ustawy możemy zauważyć, że złoto inwestycyjne to nie tylko sztabki. Przytoczona ustawa wyszczególnia również możliwość jego występowania w postaci płytek oraz monet, które muszą spełniać wyżej wymienione warunki. Mamy do wyboru kilka rodzajów złota inwestycyjnego, w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy zaopatrzyć się w jego odpowiednią formę.
Złoto inwestycyjne - czy się opłaca?
To najczęściej zadawane pytanie w temacie złota inwestycyjnego. Kwestia jego opłacalności jest w wielu przypadkach bardzo sporna. Znajdziemy grono osób wyznających, że na złocie inwestycyjnym nie da się zarobić, a jeśli zdarzy się taka sytuacja, to jest to kwestia czystego przypadku. Na ogół są to jednak osoby patrzące krótkowzrocznie i chcące widzieć w złocie inwestycyjnym szybki zwrot wkładu pieniężnego. W takim razie, czy zakup złota inwestycyjnego się opłaca?
Patrzenie na tę formę inwestycji w wyżej wymieniony sposób rzeczywiście sprawi, że wtedy wydaje nam się nieopłacalna. Dlaczego? Ponieważ myśląc o zainwestowaniu w złoto, powinniśmy nastawiać się na długofalowe zyski, które mogą nadejść po kilku lub kilkudziesięciu latach. Sytuacje, w których wartość złota zmienia się z dnia na dzień, są rzadkością. Zdarza się to w momencie przemian społecznych oraz ekonomicznych, krachów na giełdzie czy przy danym wskaźniku inflacji.
Inwestycja w złoto to inwestycja w stabilność. Złoto nie jest podatne na kwasy (oprócz wody niebiańskiej), utlenianie, korozję czy spłonięcie w pożarze, a co za tym idzie - można wykreślić przypadki losowe, które nas go pozbawią. Kolejną i prawdopodobnie najważniejszą kwestią jest kurs złota, ściśle zależny od kursu dolara amerykańskiego. Na początku prezydentury Donalda Trumpa oraz informacji o Brexicie giełdowcy wyczekiwali krachu, który miałby mocno osłabić sytuację złota na rynku. Jednak pomimo wielu złych prognoz złoto nadal jest stabilną inwestycją o dużych rokowaniach na przyszłość.
Są momenty, w których w ciągu jednego dnia sytuacja geopolityczna może się drastycznie zmienić. Kurs pieniędzy może diametralnie spaść. Są możliwe sytuacje, w których z powodu zagrożenia musimy opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania oraz kraj. W takim wypadku pieniądze mogą stracić na wartości. Jednak złoto inwestycyjne nawet w takich przypadkach nie straci na wartości. Zawsze będzie bezpieczną furtką, która dodatkowo przy odpowiedniej ilości czekania i wyczucia czasu może przynieść oszałamiające profity.