Domek na narzędzia — przydatny w każdym ogrodzie
W dobrze zaprojektowanym ogrodzie nie powinno zabraknąć domku narzędziowego. Tego typu konstrukcja będzie stanowić estetyczny dodatek, jak również - przechowując sprzęt oraz zabawki - pomoże zachować porządek w ogrodzie.
Przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie rozważyć nasze potrzeby, tak by móc w pełni cieszyć się wyglądem oraz możliwościami domku.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru domku?
Wybierając domek, musimy przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą ulokowania konstrukcji. Jeśli obiekt ma być postawiony w dobrze widocznym miejscu, to warto zadbać o to by jego styl oraz wykorzystane materiały komponowały się harmonijnie z innymi elementami małej architektury. Przykładowo, w ogrodzie, w którym znajdują się obiekty drewniane, dobrym pomysłem będzie postawienie domku z identycznego materiału.
Dzięki swojej powszechności, drewno niezmiernie często używane jest w produkcji obiektów ogrodowych. To również materiał bardzo praktyczny, łatwy do modyfikowania, który śmiało stosować można zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz konstrukcji. Pozwala to na dużą swobodę w komponowaniu stylów oraz aranżacji. Zewnętrzne elementy drewniane możemy z łatwością malować oraz przytwierdzać elementy ozdobne, takie jak skrzynki na kwiaty. Natomiast wewnątrz, do ścian z drewna możemy bez problemów przymocować półki czy haki.
Domek narzędziowy z drewna
Zanim zdecydujemy się na domek drewniany, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najpopularniejsze konstrukcje, dostępnych w sklepach, wykonane są z drewna sosny lub świerku. Jeżeli chcemy korzystać z domku przez długi czas, to warto omijać szerokim łukiem tanie modele zrobione z niepoddanego impregnacji, słabej jakości drewna.
By inwestycja służyła nam przez lata, powinniśmy zdecydować się na konstrukcję z obrobionego oraz oszlifowanego w punktach cięć drewna. Elementy powinny zostać również poddane impregnacji. Gładkie, zaimpregnowane drewno będzie łatwiejsze w konserwacji oraz odporniejsze na zabrudzenia. Ponadto, aby pomalować wygładzone deski czy bale będziemy potrzebowali mniej preparatów zabezpieczających powierzchnie. Drewno uprzednio wysuszone w specjalnej komorze oraz impregnowane pod ciśnieniem zapewni maksymalną trwałość.
Dobrym pomysłem będzie również pokrycie dachu. Możemy skorzystać w tym celu z desek lub płyt pokrytych papą. W przypadku mocniejszych konstrukcji, do pokrycia dachu można wykorzystać blacho-dachówkę, gont bitumiczny lub wióry drewniane.