Dom
27 maja 2017

Domek na narzędzia — przydatny w każdym ogrodzie

W dobrze zaprojektowanym ogrodzie nie powinno zabraknąć domku narzędziowego. Tego typu konstrukcja będzie stanowić estetyczny dodatek, jak również - przechowując sprzęt oraz zabawki - pomoże zachować porządek w ogrodzie.

Przed wyborem konkretnego modelu należy dokładnie rozważyć nasze potrzeby, tak by móc w pełni cieszyć się wyglądem oraz możliwościami domku.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru domku?

Wybierając domek, musimy przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą ulokowania konstrukcji. Jeśli obiekt ma być postawiony w dobrze widocznym miejscu, to warto zadbać o to by jego styl oraz wykorzystane materiały komponowały się harmonijnie z innymi elementami małej architektury. Przykładowo, w ogrodzie, w którym znajdują się obiekty drewniane, dobrym pomysłem będzie postawienie domku z identycznego materiału.

Dzięki swojej powszechności, drewno niezmiernie często używane jest w produkcji obiektów ogrodowych. To również materiał bardzo praktyczny, łatwy do modyfikowania, który śmiało stosować można zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz konstrukcji. Pozwala to na dużą swobodę w komponowaniu stylów oraz aranżacji. Zewnętrzne elementy drewniane możemy z łatwością malować oraz przytwierdzać elementy ozdobne, takie jak skrzynki na kwiaty. Natomiast wewnątrz, do ścian z drewna możemy bez problemów przymocować półki czy haki.

Domowe narzędzia

Domek narzędziowy z drewna

Zanim zdecydujemy się na domek drewniany, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najpopularniejsze konstrukcje, dostępnych w sklepach, wykonane są z drewna sosny lub świerku. Jeżeli chcemy korzystać z domku przez długi czas, to warto omijać szerokim łukiem tanie modele zrobione z niepoddanego impregnacji, słabej jakości drewna.

By inwestycja służyła nam przez lata, powinniśmy zdecydować się na konstrukcję z obrobionego oraz oszlifowanego w punktach cięć drewna. Elementy powinny zostać również poddane impregnacji. Gładkie, zaimpregnowane drewno będzie łatwiejsze w konserwacji oraz odporniejsze na zabrudzenia. Ponadto, aby pomalować wygładzone deski czy bale będziemy potrzebowali mniej preparatów zabezpieczających powierzchnie. Drewno uprzednio wysuszone w specjalnej komorze oraz impregnowane pod ciśnieniem zapewni maksymalną trwałość.

Dobrym pomysłem będzie również pokrycie dachu. Możemy skorzystać w tym celu z desek lub płyt pokrytych papą. W przypadku mocniejszych konstrukcji, do pokrycia dachu można wykorzystać blacho-dachówkę, gont bitumiczny lub wióry drewniane.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

2 maja 2022

Jaka armatura wodociągowa spełni swoje zadania?

Nie od dziś wiadomo, że armatura wodociągowa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie chcemy...
2 maja 2022

Jak korzystać z aranżacji umeblowania proponowanej przez producentów?

Sklepy meblowe to miejsca, do których niezwykle chętnie zaglądamy, nawet wówczas, gdy...
18 marca 2022

Czy warto zamówić profesjonalne czyszczenie sofy?

Regularne czyszczenie sof jest bardzo istotne. Pozwala ono zachować nieskazitelny wygląd...