Inne
10 czerwca 2019

Usuwanie tatuażu - czy jest trudne i bolesne?

Czy możliwe jest usunięcie niechcianego tatuażu? Jaką metodę zastosować? Niestety nie ma jednej, najlepszej metody, aby usunąć tatuaż. Z najpopularniejszych możemy wymienić usuwanie za pomocą lasera. Czy dzięki niemu usuniemy każdy tatuaż? Czy zabieg należy do bolesnych i zostawia ślad w postaci blizn? Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Liczba sesji, w których całkowicie pozbędziemy się tatuażu jest zależna od tego, jaki tatuaż posiada dana osoba. Laserowe sesje mogą być bardzo bolesne, o wiele boleśniejsze niż samo tworzenie tatuażu. Oprócz tego należy pamiętać, że mimo pozbycia się pigmentu, mogą pozostać w tych miejscach nieestetyczne blizny. Pierwszym krokiem jest rozproszenie pigmentu.

Laser – jak działa?

Laserowe usuwanie tatuażu – zaraz przy metodzie chirurgicznej – jest obecnie uznane za najbardziej skuteczny zabieg, który umożliwia usunięcie z danej partii ciała niepożądanego rysunku.  Laser działa na zasadzie odbicia koloru światła. Kiedy pigmenty koloru tatuażu są impregnowane, układ odpornościowy skóry nie reaguje już na tym obszarze. Widoczny tatuaż, cząstki pigmentu łączą się z odbiciem światła. Później cząstki te są napromieniowane laserem o dużej energii na całej swojej powierzchni. Promienie lasera pochłaniają i automatycznie niszczą oraz usuwają ślady pigmentu w głębi skóry, uznając je za ciała obce. Wiązka lasera musi być odpowiednio dobrana, tak aby absorbował on dany pigment. W przypadku czarnego tatuażu, używa się wiązki o odpowiedniej długości fali.

Kiedy w skórę wstrzykuje się pigment, powstaje w nim stan zapalny i w reakcji obronnej wytwarza się tkanki, które otaczają cząsteczki pigmentu. Gdy laser dociera do skóry, rozbija cząsteczki pigmentu na mniejsze części i narusza tkankę je okalającą. Plamka wiązki lasera jest całkiem płaska, a jej średnica wynosi nawet do 10 mm. Dzięki temu zabieg nie trwa zbyt długo, a różnice cenowe między usunięciem małego, a większego tatuażu nie są aż tak drastyczne.

usuwanie tatuażu

Metoda krycia

Jedną z popularniejszych metod usuwania nieudanego tatuażu jest metoda krycia. Projekt starego tatuażu osadza się w nowym tatuażu, czyli używa się go do stworzenia końcowej wersji. Aby stworzyć całkowicie nowy tatuaż, musimy wykorzystać wszystkie szczegóły starego projektu. Wzory do zatuszowania mogą się jednak okazać nieodpowiednie lub za ciemne. Najlepiej w metodzie krycia spełnią się tzw. "tribale".

Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu?

Zabieg usuwania tatuażu za pomocą niektórych laserów nie wymaga znieczulenia, jedynie miejsce poddawane zabiegowi, zostaje chłodzone poprzez zimny okład. W zależności od wielkości tatuażu, główna część trwa od 5 minut do pół godziny. Lekarz/kosmetolog przykłada laser do zabarwionej skóry i aplikuje na nią wiązkę laseru. Po zabiegu nakładany jest opatrunek i pacjent po opuszczeniu kliniki może powrócić do codziennych czynności. Rekonwalescencja nie jest konieczna, czasem wymagane będzie kilka sesji, w minimum czterotygodniowych przerwach.

Polecamy wykonać zabieg usunięcia tatuażu w Klinice Murano.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

3 czerwca 2024

Co powinien posiadać dobry plecak na laptopa?

Dobrze dobrany plecak na laptopa to podstawa dla osób, które często przemieszczają się z tym...
30 kwietnia 2024

Kosmetyki samochodowe: Sekret lśniącego pojazdu

  Kosmetyki samochodowe stanowią tajemnicę lśniących i zadbanych pojazdów...
28 marca 2023

Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dziki?

Dzik to zwierzę, które żyje na wolności w lasach i polach. W Polsce jest ich bardzo dużo, a...