Relaks
23 lipca 2017

Romantyczne Wilno

Wyjazd we dwoje kojarzy się przeważnie z romantycznym miejscem takim jak Paryż lub Wenecja. Jest jednak miasto, w którym spotkały się dzieje dwóch państw – Polski i Litwy. Tym miastem jest Wilno. Jego historia sięga 1321 roku, kiedy to książę Giedymin zadecydował o budowie zamku i przeniósł się do niego z Trok. Miejsce to stało się jego oficjalną siedzibą.

Romantyczna podróż do Wilna

Książę Giedymin sprowadził do Wilna zakonników, którzy zadbali o życie duchowe mieszkańców grodu i sprawowali posługę odprawiając msze w nowo wybudowanych świątyniach. W związku z ich obecnością miasto było wizytowane także przez wysłanników papieskich. Wilno to jednak nie tylko bogata historia. To także miejsce, które warto odwiedzić, by poczuć jego niesamowitą atmosferę, odkryć urokliwe zakamarki, odbyć romantyczną podróż w czasie. To wreszcie miejsce pełne zabytków godnych obejrzenia. Jeśli więc nie byliście nigdy na Litwie, pamiętajcie o Wilnie planując najbliższy urlop.

Trzeba zacząć od historii Wilna…

Nieważne czy jesteście historykami z wykształcenia, czy też po prostu lubicie opowieści o dawnych dziejach. Wyprawę do Wilna warto zacząć od poznania kilku ważnych faktów. Pierwsza wzmianka o tym pięknym mieście pochodzi z 1323 roku – tak właśnie datowane są listy księcia Giedymina. Pisał w nich, że Wilno to królewskie miasto. Zapraszał także kupców, by przyjechali na Litwę i rozpoczęli tam działalność. Giedymin pisał również do papieża z prośbą o pomoc w walce z Krzyżakami.

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Wilnie

Zgodnie z wskazówką historyczną zwiedzanie należy rozpocząć w Trokach – mieście oddalonym o 28 km od Wilna, które było wcześniej miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego (nieopodal leży też poprzednia stolica Litwy – Stare Troki). Co ciekawe miasto to aż do II wojny światowej roku znajdowało się w granicach Polski. Do dziś Polacy licznie zamieszkują Troki.

Muzeum w Wilnie

Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Muzeum Karaimskie – można tam poznać zwyczaje i kulturę Karaimów, którzy zostali sprowadzenia w średniowieczu z Krymu. Ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością wizyta w Trockim Historycznym Parku Narodowym. Godne polecenia jest także zwiedzanie zamku w Trokach, który został zbudowany w XIV-XV wieku na wyspie na jeziorze Galwe. Warto jednak wiedzieć, że obecny wygląd zamku to wynik rekonstrukcji z połowy XX wieku. Dla zwiedzających udostępniono także ruiny zamku lądowego oraz prawosławną cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół farny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół pobernardyński i kienesę karaimską z XVIII wieku.

Wilno to doskonały wybór na romantyczny wyjazd dla zakochanych z każdym stażem. Miasto oferuje różnorodną bazę noclegową – każdy znajdzie coś dla siebie w przystępnej cenie. Warto zaplanować wcześniej, gdzie będziemy spać i jadać, ale nawet jeżeli decydujemy się na przyjazd w ostatniej chwili na pewno wybierzemy coś odpowiedniego. Wilno zaskakuje bogatą ofertą dla turystów i ogromem zabytków wartych zwiedzenia. Dobrze jest zaplanować sobie pobyt wcześniej, aby starczyło nam czasu na zobaczenie wszystkiego, co chcemy. Warto też odpowiednio przygotować się  i zapoznać z historią Litwy – państwa, które z Polską ma tyle wspólnego.

Wilno oprócz niesamowitych zabytków i gościnnych mieszkańców zaskakuje pysznymi daniami litewskimi, których po prostu trzeba spróbować. Znajdziemy tam zatem nie tylko romantyczną atmosferę, piękne zabytki i niezapomniane widoki – to będzie także rozkosz dla podniebienia.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

19 lutego 2024

Czy opłaca się przerobić rower na elektryczny?

Rowerowy boom trwa w najlepsze, a coraz więcej osób dostrzega zalety korzystania z dwóch kółek...
29 grudnia 2023

Sprzęt Hi-Fi: Jak wybrać dobry sprzęt do słuchania muzyki w domu?

Sprzęt hi-fi, skrót od "high fidelity", oznacza wysoką wierność dźwięku. Jest to...
4 grudnia 2021

Czym są memy i jak można je wykorzystać?

Memy po raz pierwszy pojawiły się w Internecie kilkanaście lat temu. Od tego czasu zyskały...