Zdrowie i uroda
28 lutego 2018

Pierzga pszczela: czym jest i jakie są jej właściwości?

Pierzga pszczela posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Jest wykorzystywana w leczeniu niektórych schorzeń oraz kosmetyce. Jest bogata w witaminy, cukry i inne cenne substancje. Czym dokładnie jest pierzga oraz jak ją wykorzystać?

Pierzga stanowi pokarm dla młodych pszczół i królowej. Powstaje w wyniku fermentacji mlekowej trzech zmieszanych ze sobą składników: miodu, śliny pszczół oraz miodu. Pierzga jest zabezpieczana woskiem do czasu, aż młode pszczoły będą mogły się nią pożywić. 

Pierzga pszczela - pozyskiwanie

Pszczoły robotnice, które zbierają nektar kwiatowy, gromadzą również pyłek. Transportują go do gniazda, gdzie jest on łączony ze śliną i miodem. Następnie masa jest dokładnie ubijana w komórce w taki sposób, aby pozbyć się powietrza. Komórka zalepiana jest woskiem, dzięki czemu dochodzi do beztlenowej fermentacji mlekowej. Dzięki fermentacji ściany ziaren pyłku są rozpuszczane, dzięki czemu substancje odżywcze są łatwiejsze do przyswojenia przez pszczoły i ludzi. 

Pierzga jest bogata w takie składniki, jak:

- białko (jego zawartość waha się od 10 do 40%),
- węglowodany, w tym głównie fruktozę (zawartość waha się od 13 do 55%),
- tłuszcze (1-20%),
- polifenole,
- witaminy, w tym w szczególności witaminę K,
- minerały: potas, magnez, sód, wapń, chrom, mangan, cynk i miedź. 

Pierzga pszczela - zastosowanie

Dzięki dużej zawartości cennych składników odżywczych, pierzga posiada szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Pierzgę wykorzystuje się przede wszystkim w:

- poprawie odporności organizmu - szczególnie, kiedy spożywamy pierzgę z miodem na czczo;
- wzmaganiu apetytu - doskonale poprawia łaknienie u dzieci i osób starszych;
- odchudzaniu - pierzga pomaga regulować przemianę materii;
- poprawie obrazu krwi - pierzga zwiększa liczbę erytrocytów i żelaza we krwi, przez co jest zalecana w przypadku podejrzenia anemii u pacjenta;
- regeneracji i wzmocnienia organizmu - w szczególności warto ją stosować w przypadku, gdy dana osoba przechodziła ciężkie infekcje, operacje lub zawał serca;
- leczeniu depresji;
- leczeniu schorzeń układu pokarmowego - pierzga pozwala zwalczyć uciążliwe biegunki i zaparcia;
- stanach zapalnych jamy ustnej - szczególnie jest zalecana w przypadkach, gdy doszło do infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Dodatkowo pierzgę warto stosować w przypadku długotrwałego leczenia farmakologicznego, a zwłaszcza w takich chorobach jak: wrzody żołądka, schorzeniach prostaty, astmie, chorobie wieńcowej oraz uciążliwej alergii. Sprawdź sam, jak wiele zdrowotnych zastosowań posiada pierzga pszczela. Reualrne stosowanie sktraktu jako suplementu, potrafi pomóc na wiele rozmaitych dolegliwości.

 

pierzga pszczela zastosowanie

Pierzga pszczela - cena

Cena pierzgi waha się w zależności od typu (sama pierzga, czy też w miodzie), wielkości opakowania oraz sklepu. Specyfik ten można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach posiadających dział ze zdrową i ekologiczną żywnością. Ceny zaczynają się od 20 zł. 

Pierzga pszczela - dawkowanie

Spożywa się jedynie pierzgę wymieszaną z miodem. Jeśli posiadamy surowy produkt, należy go samodzielnie wymieszać w proporcji: 100 g pierzgi na 1 kg miodu. Taką mieszankę spożywa się raz dziennie - jedna łyżeczka rano, koniecznie na czczo.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...