Zdrowie i uroda
13 września 2021

Dlaczego warto zwracać uwagę na certyfikaty w produktach kosmetycznych?

W dzisiejszych czasach stosowanie różnorodnych produktów kosmetycznych to zupełnie normalne zjawisko. Coraz częściej staramy się wybierać jedynie naturalne towary, które są niemalże gwarancją naszego bezpieczeństwa. Co to jest certyfikat jakości i kto ustala jego normy? Czy wdrażanie certyfikatów potwierdzających jakość ma znaczenie? Jakie certyfikaty zobaczyć możemy na kosmetykach? Produkt z certyfikatem- co to oznacza? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest certyfikat jakości i kto ustala jego normy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat certyfikatów w produktach kosmetycznych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym one tak właściwie są. Otóż można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju gwarancja, że wprowadzony na rynek produkt jest bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia i życia, jak i dla środowiska. Jeśli chodzi o normy certyfikacji- są one różne w zależności od tego, jaki charakter ma produkt. Certyfikaty potwierdzają, że dany produkt był produkowany w odpowiedni sposób. Oznacza to, że zachowano i poszanowane normy i standardy branżowe. Dla klienta jest to też cenna informacja, że przykładowo olej z certyfikatem powstawał w sposób efektywny, czyli został dopuszczony do sprzedaży na szeroką skalę. W każdej branży występują nieco odmienne, prestiżowe certyfikacje. Poszczególni producenci robią wszystko co w ich mocy, aby zdobywać możliwie najbardziej atrakcyjne certyfikaty. Jest to bowiem potwierdzenie dla klientów, że produkty są wiarygodne, jednocześnie możemy im zaufać. Obecne testy i certyfikaty z reguły mają swoje źródło w prawie międzynarodowym i w prawie Unii Europejskiej. W Polsce normami certyfikatów zajmuje się Polski Komitet Normalizacyjny, który jednocześnie czuwa nad prawidłowością poszczególnych działań. 

olejki

Czy wdrażanie certyfikatów potwierdzających jakość ma znaczenie?

Wdrażanie certyfikatów potwierdzających jakość zdecydowanie ma duże znaczenie. Przykładowo kupując olej z certyfikatem mamy pewność, co do jego bezpieczeństwa. Dodatkowo firma powszechnie uznawana jest za nieco bardziej prestiżową, jednocześnie jest szanowana i lubiana przez klientów. Kiedy firma certyfikuje produkt, wówczas daje jasny znak, że producent jest świadomy i zależy mu na dobru zarówno klientów, jak i środowiska. Specjaliści twierdzą, że inwestycje w certyfikat zwracają się niespełna po kilku miesiącach. Współcześni klienci wyróżniają się dużą świadomością- robią wszystko, aby znajdować możliwie najbardziej atrakcyjne produkty.

Jakie certyfikaty zobaczyć możemy na kosmetykach? 

Jednym z bardziej prestiżowych certyfikatów wśród kosmetyków jest "EU Ecolabel". Jest to oficjalne wyróżnienie europejskie, które przyznawane jest tylko tym produktom, które charakteryzują się przyjaznością dla środowiska naturalnego, jednocześnie spełniają standardy jakościowe i zdrowotne. Godny uwagi jest "Certyfikat BDIH". Potwierdza on, że w procesie produkcji wykorzystano surowce naturalne, które pochodziły z kontrolowanych ekologicznych upraw. Dodatkowo konsument może mieć pewność, że w składzie nie ma sztucznych substancji barwiących czy też zapachowych. Kolejny certyfikat to "ECOCERT". Jest to jasny znak dla kupujących, że surowce nie były modyfikowane genetycznie, jednocześnie nie testowano ich na zwierzętach. Nie znajdziemy również dodatków odpowiedzialnych za nadanie zapachu lub koloru. Nie w sposób nie wspomnieć o certyfikacie "COSMEBIO", który oznacza, że dany produkt kosmetyczny jest w pełni bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska naturalnego. Do pozostałych certyfikatów godnych uwagi możemy zaliczyć "NaTrue", "ICEA", "ICADA", "Astma-Allergy Danmark", "IHTK"

Produkt z certyfikatem: co to oznacza?

Jeśli produkt jest z certyfikatem, wówczas dla klienta jest to jednoznaczna informacja, że dany kosmetyk jest w pełni bezpieczny podczas użytkowania. W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa zajmują się produkcją na skalę światową. Głównie skupiają się na ilości, a nie na jakości. W konsekwencji często konsumenci kupują podejrzane towary. Kiedy jednak widzą dowolny produkt z certyfikatem, wówczas mają większe zaufanie do marki. Ten pozorny detal wbrew pozorom może mieć kluczowy wpływ na decyzje zakupowe. Certyfikaty świadczą także o tym, że kosmetyki spełniają wszelkie rygorystyczne normy i wymagania zarówno te krajowe, jak i międzynarodowe. Olej z certyfikatem musi spełniać kryteria związanie z ochroną środowiska, zdrowiem, jak i efektywnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Z punktu widzenia klienta może mieć to ogromne znaczenie.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...