Bruksizm - przejaw stresu zapisanego w ciele
Wpływ stresu na dolegliwości fizyczne to szczęśliwie coraz szerzej badany i opisywany proces. Przewlekły stres i wzmożone napięcie emocjonalne to bowiem często jedne z wiodących czynników w przypadku różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości. Jedną z częściej występujących przypadłości mocno związanych z odpowiedzią stresową organizmu jest bruksizm. Jak na zgrzytanie zębami oraz ich nawykowe zaciskanie oddziałują czynniki emocjonalne i gdzie szukać skutecznej pomocy?
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to jedna z bardziej rozpowszechnionych patologii narządu żucia polegająca na zgrzytaniu zębami (postać senna) lub ich nadmiernym zaciskaniu (w czasie czuwania). O czym jednak nie mówi się wystarczająco często, bruksizm to nierzadko dolegliwość obejmująca swoim zasięgiem również pozornie odległe struktury w ciele i jako taki wymaga szerszego spojrzenia.
Różne oblicza problemu - jak objawia się bruksizm?
Nawykowe zaciskanie zębów jak i zgrzytanie nimi podczas snu to procesy, które często przebiegają bez udziału świadomości. Tym, co alarmuje pacjentów, są zwykle objawy towarzyszące, takie jak wzmożone napięcie mięśni żwaczy lub całej twarzy, ból szyi i karku, nawracające bóle głowy czy sztywność ramion.
Kiedy problem jest bardziej zaawansowany, pojawiają się również ograniczenia ruchomości żuchwy, jej przeskakiwanie a także słyszalne często trzaski. Mogą być to też szumy uszne, pojawienie się “kwadratowej szczęki” związanej z przerostem mięśni żwaczy czy uszkodzenia szkliwa.
Przyczyny zaciskania zębów
Czynników prowadzących do zaistnienia problemów z bruksizmem jest wiele i mają one zróżnicowany charakter. Od przyczyn genetycznych, przez wady anatomiczne, wady postawy, po szkodliwe nawyki, zakłócenia w ilości neuroprzekaźników czy niektóre choroby układu oddechowego, jak np. bezdech.
Zaciskanie zębów na tle nerwowym
Choć bruksizm może mieć swoje wieloczynnikowe źródło, to właśnie komponenta emocjonalna jest często jedną z kluczowych przyczyn, które należy uwzględnić w terapii.
Tym, co powtarza się w wywiadzie medycznym u pacjentów z bruksizmem jest przewlekły stres. Za zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów mogą bowiem odpowiadać różne czynniki emocjonalne, stany lękowe czy nerwica. Łączy je zależność od zawiadującego wszystkimi procesami układu nerwowego. Gdy pod wpływem bodźców stresowych ten nieustannie trwa w trybie zaalarmowania, organizm nie ma możliwości uwalnienia nagromadzonej energii.
Dodatkowo, wykorzystujemy układ stomatognatyczny do werbalizacji tego, co myślimy i czujemy. Zablokowanie ekspresji z poziomu trudności psychologicznych, może dodatkowo pogłębiać problem nadmiernego zacisku w stawach skroniowo-żuchwowych i mięśniach żucia.
Skuteczna terapia bruksizmu
Zauważasz u siebie objawy wskazujące na bruksizm? Żyjesz pod dużą presją stresu, który kumuluje się w Twoim ciele? Bez względu na to, co kryje się za męczącymi Cię dolegliwościami, dobrze jeśli w pierwszej kolejności odwiedzisz doświadczonego fizjoterapeutę stomatologicznego, który pomoże Ci ustalić uczestniczące w zaburzeniu czynniki.
Indywidualnie dobrane techniki manualne mogą okazać się ogromnym wsparciem, zwłaszcza gdy Twój układ nerwowy znajduje się w stałym pobudzeniu i potrzebuje profesjonalnej pomocy.
Jeśli zaś korzystasz ze wsparcia psychologicznego w kontekście doświadczanych trudności nerwowych lub lękowych, wesprzyj proces zdrowienia ze strony fizjologicznej. Tak by móc przyspieszyć i utrwalić terapeutyczne efekty pracy z organizmem na wszystkich wymagających tego płaszczyznach.
Fizjoterapeuta stomatologiczny w Warszawie, który spojrzy na Ciebie całościowo uwzględniając istotę czynników stresowych i pomagając Ci się z nimi uporać, czeka na Ciebie w gabinecie Warszawskie Kręgi. Umów wizytę i doświadcz wolności od męczących Cię konsekwencji stresu i związanego z nim bruksizmu.
Artykuł partnera