Zdrowie i uroda
6 sierpnia 2017

Współuzależnienie – czyli problem wielu osób

Badacze wyraźnie podkreślają, że pojawiające się uzależnienie u jednego członka rodziny będzie bezpośrednio wpływać na funkcjonowanie całej rodziny i samopoczucie jej członków. Niezależnie od rodzaju uzależnienia należy zwrócić uwagę na ciągłe napięcie i zagrożenie jakie pojawia się u osób żyjących z uzależnionym. Zachowania, które będą powodować stresy w rodzinie mogą być wynikiem działalności osoby uzależnionej jak i też innych członków rodziny, którzy przy nasilających się problemach nie są w stanie zachować prawidłowych postaw. To właśnie współuzależnienie, które niestety staje się obecnie udziałem wielu osób. Sprawdź, co mówią specjaliści z ukssmigiel.pl 

Siła w rodzinie uzależnionego

W przypadku, gdy chodzi o rodzinę i jej funkcjonowanie z osobą uzależnioną najważniejsza będzie reakcja jaka pojawi się po stronie partnera osoby uzależnionej. To jak reaguje, co zrobi będzie miało decydujący wpływ na funkcjonowanie rodziny. Niestety przy wieloletnim życiu z osobą uzależnioną te niekorzystne reakcje związane z przystosowaniem do życia w tej sytuacji sprawiają, że rodzi się współuzależnienie. Określa się, że współuzależnienie to czynnik, który dotyczy małżonka bądź też partnera uzależnionej osoby, nie będzie odnosił się do dzieci i rodziców. Mogą oni prezentować pewne zachowania z tego obszaru, jednak nie określa się ich jako współuzależnienie. 

Jak można określić współuzależnienie? 

Podejmując próbę zdefiniowania współuzależnienia należy określić, że jest to problem z zaburzoną adaptacją człowieka do trudnych sytuacji. Problemy te wynikają z niekorzystnych wzorców funkcjonowania i reagowania, które utrwalają się w życiu takiej osoby. U takich ludzi pojawić się mogą różne pomysły na zaradcze działania, nie do końca racjonalne, byle tylko radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami. 

papierosy

Niekorzystne zachowania współuzależnionego

Współuzależniony próbuje podejmować działania ratujące rodzinę, dlatego zajmuje wiodącą pozycję w domu, przejmuje nadmierną kontrolę, obowiązki osoby uzależnione. Takie działania stają się jeszcze bardziej niekorzystne, ponieważ dochodzi do sytuacji, w której nieświadomie podtrzymywane jest uzależnienie partnera, który nie mając już żadnych obowiązków brnie w uzależnienie. Tego typu mechanizmy podtrzymywać będą wzajemne uwikłanie i dlatego podjęcie leczenia będzie utrudnione w istotnym stopniu. 

Proces współuzależnienia postępuje powolnie 

Funkcjonowanie z osobą uzależnioną będzie prowadzić do wielu rożnych trudnych wydarzeń. Początkowo mogą one lekko zaburzać spokój i poczucie bezpieczeństwa w rodzinie. Z czasem dochodzi do rozwoju tych mechanizmów, problemy się rozrastają tak jak trudności w życiu rodzinnym. Osoba współuzależniona na początek próbuje zaprzeczać rozwijającemu się problemowi. W tej sytuacji dochodzi do działania na niekorzyść uzależnionego, ponieważ nie czuje on odpowiedzialności za zachowanie, nie jest w stanie zrozumieć swojego problemu, nie jest jego świadomy. Pojawia się próba zaprzeczania problemom po stronie uzależnionego, a skoro taki stan rzeczy podkreśla partnerka to uzależniony żyje w złudnej rzeczywistości. 

Współuzależnienie to poważne zaburzenie i dlatego ważne będzie podjęcie profesjonalnej psychoterapii, dzięki której można powalczyć o pokonanie tego syndromu, by dalej postarać się o walkę z uzależnieniem bliskiej osoby.

 

Więcej informacji znajdziesz na: naukasms.pl

Redakcja
to2.pl

Zobacz

19 października 2019

Jak letnie napoje wpływają na twoje zęby? Uważaj na ukryty cukier

Sezon urlopowy to czas kiedy szczególnie folgujemy sobie z jedzeniem oraz wypijamy duże...
19 października 2019

Trzy proste kroki do zdrowia i lepszego samopoczucia

Wdrożenie kilku zasad zdrowego odżywiania jest prostsze niż wydaje się osobom, które...
16 października 2019

Korony zębowe - jak zadbać o swój uśmiech?

Każdemu z nas zależy na pięknym i białym uzębieniu. Czasami, aby taki efekt osiągnąć...