Inne
17 maja 2019

Gumki recepturki – mała rzecz, a taka przydatna

Pracownicy małych i dużych biur doskonale wiedzą, że ilość najróżniejszych sprzętów, ołówków, długopisów, segregatorów, karteczek samoprzylepnych, zszywaczy czy dziurkaczy może przyprawić o zawrót głowy wielu ludzi. Nigdy do końca nie wiadomo,co się może przydać. Dlatego osoby, które zajmują się zaopatrzeniem, starają się pamiętać o wszystkim. Biura bardzo często zamawiają między innymi  gumki recepturki.  Być może wielu czytelników się teraz zdziwi, jednak należy podkreślić, że są one bardzo przydatne podczas pracy. 

Z czego zrobione są gumki recepturki?

Pierwszą gumkę recepturkę wynalazł Stephan Perry w1844 roku. Rok później specjalna komisja przychylnie rozpatrzyła jego wniosek i przyznała mu patent. Gumka recepturka to cienki, lateksowy pasek zamknięty w okrąg. Pierwotnie przeznaczona była do spinania luźnych kartek papieru tak, aby można je było z łatwością zwinąć w rulon i przetransportować. Często też przytwierdzano z jej pomocą receptę do buteleczki z lekarstwem. Szybko okazało się, że wynalazek ten jest bardzo praktyczny i przydatny,  dlatego coraz więcej ludzi zaczęło z niego korzystać. 

Produkcja gumek recepturek nie zmieniła się od momentu ich powstania. Polega ona na odcinaniu z gumowej rury okręgów o różnej szerokości. Obecnie są one powszechnie stosowane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, w biurach, aptekach oraz w prywatnych domach. 

gumki recepturki

Dlaczego gumki recepturki są tak popularne?

Gumek recepturek używamy praktycznie codziennie, chociaż kompletnie nie zwracamy na to uwagi. Gumkami recepturkami związujemy woreczki ze śniadaniem, spinamy ze sobą kartki papieru. Są one przydatne w wielu sytuacjach. Dlaczego są tak popularne? Przede wszystkim są łatwo dostępne. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie czy kiosku. Dodatkowo ich cena nie jest wygórowana. Nie przewodzą prądu elektrycznego, więc nie ma obawy, że dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Gumki recepturki są elastyczne i miękkie, dzięki czemu nie niszczy produktów, z którymi ma kontakt. Częścią składową materiału, z którego są wykonane gumki recepturki, jest kauczuk. Najczęściej mają w swoim składzie 60% kauczuku. 

Kauczuk to ogólna nazwa materiałów, które charakteryzują się dużą elastycznością. Możemy wyróżnić kauczuk naturalny i syntetyczny. Kauczuk naturalny jest pozyskiwany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych (drzew, krzewów).  Kauczuk syntetyczny powstaje na drodze reakcji chemicznej i jest zbudowany z polimerów. Między innymi dzięki tej substancji gumki recepturki charakteryzują się wysoką elastycznością, co pozwala użytkować je w najróżniejszych sytuacjach.

Gumki są wykorzystywane w aptekach,  na poczcie do związywania dokumentów, listów czy paczek z prasą i ulotkami. Korzystają z nich także kurierzy. Przydają się podczas prac domowych, w momencie segregowania tak zwanych bibelotów. W kuchni spinami nimi woreczki z przyprawami, aby się nie rozsypały i nie wywietrzały. Zastosowań gumek recepturek jest bardzo dużo i trudno je wymienić w jednym miejscu. 

Gdzie można kupić gumki recepturki?

Gumki recepturki są powszechnie dostępne. Można je kupić w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Sklep internetowy Lobos ma w swojej ofercie sporo przedmiotów zaliczanych do galanterii biurowej. Są to między innymi spinacze oraz gumki recepturki. Są one pakowane w woreczkach w różnej liczbie, dzięki czemu każdy może wybrać taką ilość, która będzie najbardziej odpowiednia. Oprócz tego warto przeczytać opisy, ponieważ w opakowaniach są też różne rozmiary. 

Redakcja
to2.pl

Zobacz

21 lipca 2023

Kosmetyki samochodowe: Sekret lśniącego pojazdu

  Kosmetyki samochodowe stanowią tajemnicę lśniących i zadbanych pojazdów...
28 marca 2023

Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez dziki?

Dzik to zwierzę, które żyje na wolności w lasach i polach. W Polsce jest ich bardzo dużo, a...
27 lutego 2023

Bon na cyfryzację czyli wsparcie finansowe dla transformacji cyfrowej

Zastanawiasz się, czy to właściwy moment, aby Twój biznes był napędzany danymi? Myślisz o...