Zdrowie i uroda
28 września 2017

Kot po kastracji - jak powinna wyglądać jego dieta?

Sterylizacja oraz kastracja są obecnie najpopularniejszymi zabiegami, którym poddawane są koty. Należy nadmienić jednocześnie, iż sterylizacja niesie ze sobą nie tylko duże korzyści, ale i pewne obowiązki, bowiem sterylizowane zwierzę musi przejść na odpowiednią dietę.

Koty domowe są poddawane sterylizacji z wielu powodów. U kotek sterylizacja znacząco zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu mlekowego, a także eliminuje ryzyko infekcji macicy, a co ważne - samice przestają pomiaukiwać w trakcie rui. 

Jak kastracja i sterylizacja wpływa na organizm kota?

Po sterylizacji dochodzi do zmian w organizmie kotów oraz wydzielania hormonów. Co więcej - u zwierząt po zabiegu spowalnia się jego metabolizm, dlatego tak ważne jest, aby do diety pupila wprowadzić odpowiednią karmę dla kotów kastrowanych oraz sterylizowanych. Po zabiegu, zwykle koty zaczynają jeść znacznie więcej, a jednocześnie ich energia spada, dlatego też - w przypadku niezbilansowanej diety - zwierzę może mocno przybrać na wadze. Najgorszym okresem są dwa pierwsze miesiące od zabiegu.

Zabieg sterylizacji często przyczynia się również do ryzyka chorób dolnych dróg moczowych oraz powstawania kamieni moczowych: szczawianowych oraz struwitowych. Bardzo ważną kwestią jest też stopień wysycenia moczu jonami, które tworzą kryształy, a także obecność czynników hamujących ich powstawanie, do których należą m.in. witamina B6, magnez oraz właściwe spożycie płynów.

Zwierzęta z nadwagą - co ważne - są bardziej leniwie oraz mniej ruchliwe, a co za tym idzie - rzadziej podchodzą do miski z wodą i finalnie oddają mniejszą ilość moczu, co może być czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kamieni. 

Jak karmić kota po kastracji? 

Po kastracji oraz sterylizacji, aby utrzymać prawidłową wagę u kota, należy wprowadzić do diety zwierzęcia odpowiednią karmę. To właśnie ona hamuje powstawanie kamieni moczowych, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości. Karma dla kotów sterylizowanych jest bardziej dietetyczna od karmy zwykłej, dlatego też nie odkłada ona tkanki tłuszczowej. Warto nadmienić, iż to samice kotów są bardziej narażone na otyłość, niż samce. Ponadto, koty otyłe są bardziej narażone na różnorodne schorzenia.

Mimo to, ryzyko wystąpienia nadwagi oraz różnego rodzaju chorób układu moczowego nie są jedynym problemem w przypadku zabiegu kastracji i sterylizacji. Obecnie, koty poddawane są zabiegowi sterylizacji w młodszym, niż jeszcze kilka lat temu, wieku. Należy tutaj nadmienić, iż zabieg ten znacznie wydłuża życie kotów. Trzeba jednak dbać o dietę kota w każdym wieku.

ile kosztuje kastracja kota

Co powinien jeść kot kastrowany?

Dla kotów, które zostały poddane zabiegowi sterylizacji przeznaczona jest karma o nazwie Second Age Kitten Sterilised. Została ona opracowana z myślą o wykastrowanych kotach, w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy życia. Dostarczają one wszystkich niezbędnych składników niezbędnych dla kotów po zabiegu oraz - co ważne - przyczyniają się do prawidłowego rozwoju kociąt.

Dla dojrzałych kotów wysterylizowanych doskonale sprawdzą się karmy, które sprzyjają utrzymaniu witalności oraz chronią stawy. Dla kotów powyżej siódmego roku życia nada się karma Sterylised 7+, z kolei powyżej dwunastego roku życia - Sterylised 12. Karma powinna zawierać substancje blokujące wolne rodniki: witaminę E i C, luteinę oraz taurynę. Koty w podeszłym wieku powinny jeść karmę, która odciąży ich nerki i zmniejszy ryzyko wystąpienia niewydolności. Dla zdrowej i lśniącej sierści do karm dodawane są m.in. witaminy A, B i D.

Nadwaga a odpowiednia dieta dla kota kastrata

W chwili, kiedy u kota wystąpi nadwaga, wówczas ciężko jest wprowadzić dietę w życie zwierzęcia. Należy jednocześnie zwiększyć aktywność pupila, zapewniając odpowiednią dawkę zabawy, a co najważniejsze - wprowadzić w dietę kota karmę o kalorycznym składzie oraz odpowiedniej ilości białka. 

Jedną z przyczyn występowania nadwagi u kotów jest zbyt duża ilość karmy, a także zbyt mało ruchu, co rozwija odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. Karma Sterylised 37 posiada znacznie mniejszy poziom kalorii, a także zawiera L-karnitynę, która sprzyja właściwemu wykorzystaniu rezerw tłuszczowych organizmu.

Jak zatem odpowiednio zadbać o kota po sterylizacji?
- systematycznie kontroluj wagę zwierzęcia i nie dopuszczaj do jej nadmiernego zwiększenia się;

- zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody pitnej;

- wprowadź odpowiednią dietę w życie kota;

- jeśli nie wiesz, jak wprowadzić dietę i jaką karmę zastosować, skonsultuj się z weterynarzem;

- koniecznie kontroluj każdą zmianę wagi u kota z lekarzem weterynarii!

 

Dowiedz się więcej na: zoovit.pl

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...