Zdrowie i uroda
11 maja 2022

Soczewki kontaktowe – Twój wybór w korekcji wzroku

Nie da się ukryć, że najbardziej powszechnym sposobem na korygowanie wad refrakcji są okulary. Jednakże popularność soczewki kontaktowych również jest bezapelacyjna. Coraz więcej osób przekonuje się właśnie do tej metody i ceni ją sobie za wygodę i funkcjonalność. W dodatku, jak się okazuje, soczewki kontaktowe mogą nosić niemal wszystkie osoby z wadami refrakcji.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Jak wspomnieliśmy, jest to rozwiązanie, które może być polecone praktycznie każdemu. Czasami, naprawdę sporadycznie, zdarza się, że soczewki są z jakiegoś powodu odradzane albo wykluczone. Takie niedogodności mogą powodować np. niektóre choroby – zresztą nie tylko oczu. Nie zawsze jest to także możliwe w przypadku alergii. Zarówno na materiał, z którego wykonane są soczewki (co jest dość oczywiste), jak i np. na pyłki czy kurz. Nie oznacza to jednak, że sam fakt występowania alergii eliminuje możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Tak naprawdę diagnoza jest indywidualna i pada w czasie wizyty u specjalisty, którą trzeba odbyć przed pierwszym założeniem soczewek kontaktowych. W trakcie konsultacji z optometrystą bądź lekarzem okulistą wyjaśniane są możliwe przeciwwskazania co do noszenia soczewek lub określonego ich typu, ale też określana jest wada wzroku.

Osobom noszącym okulary wydawać by się mogło, że znają swoją wadę, mieli przecież przepisaną receptę. Jednak badanie pod kątem noszenia soczewek jest trochę inne, różnić może się także wartość parametrów występujących na receptach.  Na taką wizytę mogą zdecydować się wszystkie osoby dotknięte najpopularniejszymi wadami wzroku.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność korygowana jest za pomocą tzw. soczewek sferycznych i jest to ich najpopularniejszy rodzaj. To klasyczne modele, dostępne w wielu wartościach korekcji, od bardzo niskich do naprawdę zaawansowanych. Z kolei dla astygmatyków przewidziane są soczewki toryczne. Przy tej wadzie mamy do czynienia z nieregularnym kształtem rogówki, więc i soczewki dla astygmatyków mają inny, specyficzny kształt – porównywany do przekrojonego obwarzanka. Dzięki temu pewnie „siedzą” na oku. To też jeden z powodów do odwiedzin specjalisty – soczewki sferyczne noszone przez astygmatyków mogą powodować podrażnienia i problemy z widzeniem. Ostatnią z najczęstszych wad wzroku jest starczowzroczność, czyli inaczej presbiopia. Ta wada pojawia się wraz z wiekiem, a wynika z osłabienia elastyczności i siły mięśni odpowiedzialnych za akomodację oka. Nie da się jej uniknąć, ale na szczęście da się ją skutecznie korygować, korzystając z soczewek progresywnych, inaczej zwanych multifokalnymi.

Jakie soczewki wybrać dla siebie?

Podstawowy dobór rodzaju soczewek zależy od wady wzroku. Jednak jeśli chodzi o sam tryb ich noszenia i materiał z którego są wykonane, to kwestie mogą być bardzo indywidualne.

Materiały zaś stosowane są dwa – hydrożel i silikon hydrożelowy. Ten pierwszy materiał charakteryzuje się wysokim stopniem uwodnienia, jest bardzo przyjazny dla oka i delikatny. Stosowany jest zwłaszcza w soczewkach jednodniowych. Z kolei soczewki silikonowo-hydrożelowe są trochę twardsze, ale też lepiej przepuszczają tlen. Są też sztywniejsze i bardziej wytrzymałe, stąd materiał stosuje się zwłaszcza w soczewkach miesięcznych.

Tryb noszenia oznacza zaś, jak długo soczewka może być założona. Jednodniowe zakłada się rano i zdejmuje wieczorem. Miesięczne zaś można nosić w takim samym trybie dziennym lub dobowym, czyli bez zdejmowania na noc nawet przez kilka dni. Indywidualne cechy oka i soczewek sprawiają, że modele o tej samej wartości korekcyjnej mogą być wygodniejsze w noszeniu. Dlatego też by znaleźć te optymalne trzeba nieraz wypróbować kilka modeli. Wśród propozycji zakupowych znajdą się zapewne soczewki EyeLove, cenione za wysoką jakość, połączoną z bardzo przyjazną ceną.

Artykuł partnera

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...