Zdrowie i uroda
11 maja 2022

Leki na gorączkę dla dzieci

Każdy rodzic wie, że gorączka u dzieci to dobry objaw walki organizmu z bakteriami. Jednak za każdym razem pojawia się niepokój i niepewność, kiedy i jakie leki podawać choremu dziecku. 

Czym jest i jakie są objawy gorączki u dzieci?

Fizjologiczną odpowiedzią na chorobę jest gorączka. Kiedy temperatura ciała się podwyższa, organizm wytwarza substancje wspomagające walkę z infekcją. Najczęstszymi objawami gorączki u najmłodszych są:

  • szkliste oczy
  • rozgrzane czoło
  • zimne poty
  • dreszcze
  • rumieńce na twarzy
  • przyspieszony oddech

Należy pamiętać jednak, że każde dziecko inaczej reaguje na podwyższenie temperatury ciała. Uważna obserwacja będzie najlepszym sposobem na diagnozę postępu choroby. Są dzieci u których już nawet niewielkie podwyższenie temperatury pogorszy samopoczucie, a w innych przypadkach dziecko całkiem normalnie odbiera temperaturę dochodząca do 37,5 stopnia. Kiedy jednak pojawią się drgawki gorączkowe, należy bezzwłocznie podać lek obniżający temperaturę. 

Jakie leki na gorączkę są bezpieczne dla dziecka?

Najczęściej stosowanymi i najbardziej przebadanymi, a jednocześnie najbezpieczniejsze leki na gorączkę dla dzieci są ibuprofen i paracetamol. Leki te działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwgorączkowo. Ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie, co czyni go lekiem uniwersalnym. Do dyspozycji mamy leki w różnych wariantach. Najszybciej działającym są czopki. Będą one najlepszym wyborem, kiedy gorączka jest już dosyć wysoka oraz jeśli dziecko ma duże problemy z przełykaniem. Ze względu na łatwość podania oraz przyjemny smak najczęstszym wyborem są jednak syropy. Podczas podawania dziecku leku, dawkę należy dobrać odpowiednio do wagi ciała.

Leki na gorączkę dla dzieci

Paracetamol jest zazwyczaj pierwszym lekiem podawanym dzieciom podczas gorączki. Jeśli podamy go dziecku w odpowiedniej dawce, można śmiało powiedzieć, że jest to najbezpieczniejszy lek na rynku. Jego zaletą jest to, iż może być podawany od pierwszych dni życia. Maksymalna dawka na całą dobę dla dziecka wynosi 60 mg/kg masy ciała. Jednorazowo doodbytniczo można podawać 20-25 mg/kg masy ciała co 6-8 godzin, a doustnie 5-10 mg/kg masy ciała co 4-6 godzin. 

Jeśli jednak paracetamol nie jest w stanie poradzić sobie z gorączką i temperatura ciała nie obniża się w ogóle, do leczenia należy wprowadzić ibuprofen. W tym przypadku substancja ta może być podawana od 3 miesięcy życia. Nie ulega wątpliwości, że ibuprofen działa zdecydowanie szybciej niż paracetamol, a dodatkowo zwalcza skutecznie stan zapalny. Ibuprofen można podawać w dawce dobowej od 30-40 mg/kg masy ciała. Jednak zaleca się, aby jednorazowa dawka wynosiła 5-10 mg/kg masy ciała w formie doodbytniczej oraz doustnej co 6-8 godzin.

Warto pamiętać, że w przypadku problemów ze zbiciem temperatury oraz utrzymywaniu się jej przez dłuższy czas, można podawać oba leki naprzemiennie. Wtedy podajemy je na zmianę co 4 godziny.

Artykuł partnera

Redakcja
to2.pl

Zobacz

3 września 2024

Dieta pudełkowa w Krakowie - jak wybrać najlepszy catering?

W ostatnich latach dieta pudełkowa stała się nie tylko modnym trendem, ale także wygodnym...
30 sierpnia 2024

Ujędrnianie skóry twarzy, czyli nowoczesne metody poprawy elastyczności i redukcji wiotkości

​Wiotka skóra twarzy to problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza z wiekiem. Utrata...
25 lipca 2024

Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu to poważny problem zdrowotny, który może dotknąć każdego bez...