Zdrowie i uroda
15 maja 2018

Moda na bycie fit – jak być w formie?

Zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie się i aktywność fizyczna nie są już domeną nielicznych, ale pomału stają się dominującym trendem. Zmianę tę można było obserwować na przestrzeni ostatnich lat, a wiele wskazuje na to, że bycie w formie to nowy standard. Jak zachować sylwetkę, zdrowie i młody wygląd?

Metoda małych kroczków

Niektórzy uważają, że zmiany należy przeprowadzać gruntowo i od razu w pełnej krasie. Inni są zwolennikami etapowego docierania do idealnego stanu i preferują metodę małych kroczków. Praktyka pokazuje, że błyskawiczna zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie licznych aktywności sportowych i inne rewolucje życiowe mogą prowadzić do szybkiego opadnięcia z sił, zniechęcenia i efektu jo-jo.

Zdecydowanie bezpieczniejszą, ale też wolniejszą, jest metoda małych kroczków. Przyzwyczajenia odrzuca się oraz zmienia stopniowo, a wielkie rewolucje dzieli się na wiele etapów pośrednich. Takie podejście do tematu dbania o kondycję, sylwetkę czy wagę jest skuteczniejsze, a często również łatwiejsze do wdrożenia.

Zdrowsze posiłki to podstawa bycia w formie

Ćwiczenia fizyczne nie dadzą aż tak rewelacyjnych rezultatów, jeśli wciąż będziemy objadać się niezdrową żywnością. By działać skutecznie, czuć się lekko, zdrowo i energicznie, warto porzucić nadmiar słodkich i słonych przekąsek na rzecz zdrowszych produktów.

Jednym ze smaczniejszych i łatwiejszych w przygotowaniu posiłków, który jest jednocześnie niezwykle zdrowy i pożywny, jest koktajl. To może być koktajl o smaku owocowym, owocowo-warzywnym, z dodatkiem nabiału albo mleka roślinnego. Jeśli blender kielichowy kurzył się w naszej kuchni na samym szczycie szafki, to warto ponownie po niego sięgnąć, gdyż jest to najwygodniejsze i najskuteczniejsze urządzenie do przygotowywania koktajli, smoothie i tym podobnych płynnych przekąsek. 

Kolejnym sposobem na uczynienie posiłków znacznie bardziej zdrowymi jest modyfikacja sposobu ich przyrządzania. Zamiast smażonych posiłków, warto spożywać i przyrządzać posiłki gotowane (klasycznie lub na parze), a także grillowane i pieczone w piekarniku. Wiele produktów spożywczych będzie odpowiednich także po krótkotrwałej obróbce termicznej (na przykład blanszowaniu), a jeśli już musimy coś podsmażyć, to warto korzystać z patelni z powłoką ceramiczną lub teflonową, do której nie przywiera jedzenie i dzięki temu można zminimalizować użycie tłuszczu do smażenia do minimum.

Regularna aktywność fizyczna jest równie istotna

Zdrowa dieta i eliminacja niekorzystnych przyzwyczajeń żywieniowych to podstawa zdrowego stylu życia, ale do szczęścia i pełnego sukcesu potrzeba jeszcze odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna nie musi przybierać postaci intensywnych treningów i wyczynowego uprawiania sportu. Jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia, nie można od razu rzucić się w wir biegania na długie dystanse i codziennych ćwiczeń na siłowni. Zmiany warto wprowadzać stopniowo, a aktywność fizyczną dobrać nie w oparciu o aktualną modę, ale z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji, stanu zdrowia i kondycji.

Początkujące osoby mogą skupić się na regularnych spacerach oraz na wybranych ćwiczeniach typu fitness. Zaawansowani mogą z powodzeniem rozpocząć intensywne treningi crossfit, biegać lub ćwiczyć siłowo w profesjonalnym klubie. Ważne, by się ruszać, trenować, uprawiać sport i nie prowadzić siedzącego trybu życia.

Warto otworzyć się na nowinki technologiczne, by kontrolować swoje osiągnięcia

Jeszcze do niedawna bieganie czy jazda na rowerze były aktywnością, którą rejestrowało się we własnej pamięci (ewentualnie w jakimś osobistym dzienniku treningowym), a dziś mamy do dyspozycji szereg aplikacji treningowych, programów i urządzeń, które zapiszą naszą trasę oraz osiągnięcia, przeanalizują osiągane rezultaty, zmotywują do treningu, a nawet będą kontrolowały nasze tętno podczas ćwiczeń.

Jednym z rozwiązań, które nie kosztuje wiele, a które pomaga w aktywności sportowej, jest smartband. Inteligentna opaska może monitorować naszą aktywność, tętno, trasę oraz wiele innych działań, a analiza tych danych może być pomocna przy opracowywaniu planu treningowego na przyszłość. Alternatywą dla opasek smartband są inteligentne zegarki lub, po prostu, aplikacje na smartfona. Jeśli nie jesteśmy fanami aplikacji i nowinek technologicznych, ale interesuje nas kontrolowanie tętna oraz innych, podstawowych parametrów, możemy sięgnąć po pulsometr, krokomierz lub rozwiązania dwa w jednym. Możliwości jest wiele i to tylko od nas zależy, jak duża funkcjonalność jest nam niezbędna.

Zdrowy styl życia, bycie fit i odpowiednie odżywianie się to elementy, które mają ogromny wpływ na stan zdrowia, samopoczucie oraz siły witalne. Decydując się na zmiany w tym zakresie nie warto sugerować się wyłącznie modą i tym, że wiele osób aktualnie biega lub bywa na siłowni. Moda przemija i w tym zakresie wiele może się zmienić, a jeśli będziemy posiadali o wiele głębszą motywację do działania, to zmiana trendów zupełnie nie wpłynie na nasze podejście do zdrowia, odżywiania oraz potrzeby uprawiania sportu.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...