Podróże
20 października 2022

20 przydatnych informacji na temat Tanzanii

Wielu turystów planuje odwiedzić Tanzanię, aby doświadczyć safari. Od słowa "safari" w języku suahili, które oznacza "podróż". Jest to kraj w Afryce, więc kulturowo bardzo różni się od Polski. Nie sposób zaplanować takiej podróży. Zaufaj swojemu instynktowi i obserwuj. Dzięki temu będziesz mógł się najwięcej nauczyć.

Są jednak informacje, które można przyswoić przed podróżą na Czarny Kontynent. To właśnie o tych tematach będę dziś pisał. Mam nadzieję, że korzystając z praktycznej wiedzy zawartej w tym artykule, poczujesz się pewniej na myśl o swojej podróży.

20 przydatnych informacji przed podróżą do Tanzanii

Tanzania to tytuł skrócony. Pełna nazwa Tanzanii to Zjednoczona Republika Tanzanii. Żeby było jeszcze ciekawiej, w języku suahili to Jamhuri ya Muungano, wa Tanzania. Kraj ten położony jest we wschodnim regionie Czarnego Kontynentu. Powstało z połączenia dwóch kolonii - brytyjskiej Tanganiki (która do I wojny światowej należała do Niemców) oraz brytyjskiego Zanzibaru, który jest wyspą u wybrzeży Tanzanii.

Z powyższych informacji można łatwo wywnioskować pochodzenie nazwy Tanzania. Tanganika + Zanzibar = TAN + ZAN. Poniżej znajduje się 20 przydatnych informacji, które pomogą Ci zrozumieć Tanzanię.

 1. Dodoma jest stolicą - stolicą Tanzanii. To miasto nie jest atrakcyjne. Jest jednak jak większość dużych aglomeracji miejskich w Afryce. Panuje tam duże zamieszanie. Może to być bardzo ciekawe doświadczenie dla kogoś, kto nigdy go nie miał.
 2. Waluta - preferowaną walutą w Tanzanii jest szyling tanzański (lub szyling tanzański). Trzeba uważać na liczbę zer przy wymianie waluty ze względu na wysoką inflację.
 3. Dodatkowa gotówka - Można mieć pieniądze na karcie kredytowej i wypłacać szylingi z bankomatu. Jest to dobra opcja dla małych kwot. Można przywieźć dolary i euro i wymienić je u ulicznego jeźdźca lub w lokalnym kantorze.
 4. Wiza - Wiza do Tanzanii kosztuje 50 dolarów. Jest ważna przez 90 dni. Łatwo było ją załatwić na przejściu granicznym Kenia-Tanzania. Tanzania stworzyła stronę E-VISA i dołożyła starań, aby ułatwić ludziom aplikację. Pamiętaj o zasadzie: jeśli możesz uzyskać wizę na granicy, to powinieneś. E-VISA działają w Afryce, ale czasami nie. Prawdopodobnie będziesz w stanie uzyskać jeden w końcu, ale nie mam żadnych dobrych wspomnień. To jest Afryka. Internet łączy się tam z Marsem, Saturnem i z powrotem na ziemię. (śmiech).
 5. Język - W Tanzanii językiem urzędowym jest suahili, a językiem potocznym jest angielski. Większość ludzi może porozumiewać się w Tanzanii po angielsku. Jest to bardzo pomocne i pozwala na swobodne podróżowanie.
 6. Ludzie - przyjaźni i pomocni, nic dodać nic ująć. Tanzańczycy to mój ulubiony naród w Afryce i mogę to szczerze powiedzieć.
 7. Bezpieczeństwo - Kraj jest bezpieczny, poza drobnymi złodziejami czy rabusiami. Musisz być czujny. Jesteś biały, a to dla przeciętnego Afrykańczyka wiąże się z pieniędzmi. Nie przeskakuj pewnych nawyków myślowych. Nie jawić się jako cel "miękkiego celowania".
 8. Bardzo łatwo jest podróżować autostopem. Powiedział to wysoki mężczyzna, który samotnie podróżował po Tanzanii, mierząc 184 cm. Są podekscytowani, gdy wsiadają do samochodu, by wyglądać inaczej. Są dumni, że mają "białe golenie". Będą chwalić się tobą wszystkim swoim znajomym przy każdej okazji.
 9. Gościnność - Ludzie, którzy są otwarci i chętni do pomocy innym. Promieniują nieopisanym ciepłem. Zazwyczaj będą otwarci na pomysł rozłożenia namiotu i zaoferują posiłek, jeśli poprosisz.
 10. Styl jedzenia - Zapomnij o sztućcach. Większość ludzi będzie jadła rękami. Musisz jeść rękami, jeśli chcesz uniknąć powodowania problemów dla gospodarzy. Proszę nie być dziwnym. Pięć razy przyjemniej jest jeść rękami niż metalowymi sztućcami.
 11. Jedzenie - jedzenie z krajów rozwijających się, takie i bardzo proste. Głównie ugali - kaszka kukurydziana, mięso, wołowina, jakiś rodzaj sałatki i rosół. Trzeba będzie nauczyć się z tym żyć.
 12. Ceny - Ceny są niższe niż w Polsce.
 13. Safari w Tanzanii - Tanzańscy turyści znają wycieczki do parków narodowych. Jest wiele firm, które mogą je zorganizować. 1-dniowe safari na osobę kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Rzeczywisty koszt to około 100 dolarów. Dostępne jest również 3-dniowe safari z noclegiem. Byłam zszokowana cenami i nie mogłam powstrzymać się od westchnienia. Wynika to z wysokich cen biletów do parku narodowego (polityka rządu związana z turystyką i obcokrajowcami). Polecam sprawdzić safari w Tanzanii z tanzaniaadvisor.pl
 14. Internet - w miastach łatwo dostępny. Można kupić kartę sim u lokalnego operatora, aby cieszyć się internetem. Niestety, zasięg nie zawsze jest idealny. Firmą, z której korzystałem był Zantel. Średni koszt karty i internetu wynosił około 30 złotych. Jest to dość niska kwota. Osobiście zapłaciłem nieco więcej, bo więcej korzystałem.
 15. Namiot - spanie w namiotach nie stanowiło problemu. Zasada jest wszędzie - dobre miejsce z dala od ludzi.
 16. Szczepienia przeciw żółtej febrze - to jedyne obowiązkowe szczepienie. W praktyce nie jest to sprawdzane. Są one niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa. Nie zalecam żadnych innych szczepień podstawowych, np. przeciwko durowi brzusznemu.
 17. Malaria - Jest częstym problemem w Tanzanii, ale nie występuje na terenach wysoko położonych. Pora deszczowa to czas, kiedy istnieje duże ryzyko zachorowania. Zapoznaj się z informacjami na temat malarii. Nie jest tak źle, jak się wydaje. Jeśli są dobre wiatry, mogę znaleźć artykuł na ten temat. Może już jest. Patrzę w przyszłość. Możesz zajrzeć na bloga.
 18. Taksówki - Pamiętaj, że jesteś biały. Przed każdą jazdą negocjuj cenę. Jeśli się nie zgadzasz nie wsiadaj.
 19. Lokalne restauracje - zapytaj o cenę. Możesz negocjować, jeśli cena jest zbyt wysoka. Nigdy nie zamawiaj i nie wchodź do środka. Zrobiłem to raz, a koszt był trzy razy większy. Zapłaciłem i wyciągnąłem wnioski. Powiedziałem jej: "Jesteś nieuczciwa. Cena, którą zapłaciłem, była trzy razy wyższa od ceny standardowej. Bardzo mi przykro. Było mi bardzo przykro i wyszedłem. Wiem, że nie powtórzę tego błędu. To jest głupi błąd, którego ty też musisz uniknąć.
 20. Muchy Tse Te - gryzą jak wilk. Nie wiem, co jest gorsze, komary czy muchy. Polecam zabrać ze sobą repelenty ze związkiem DEET. Można też zrobić własny roztwór z użyciem alkoholu, goździków lub lawendy.

Safari w Tanzanii

Podsumowanie - informacje praktyczne dotyczące Tanzanii

Moja podróż do Tanzanii była jedną z moich najbardziej zapamiętanych, choćby w porównaniu z innymi krajami Afryki. Wszystko było idealne, piękna przyroda, pyszne jedzenie i serdeczni ludzie. Przyniosło to łzy do moich oczu, gdy wyjeżdżałam do Zambii. Chciałam zostać dłużej, aby cieszyć się pięknem tego pięknego kraju. Wiem, że tam wrócę i to mnie trzyma.

Kisukari to must-try! Ten banan jest po prostu pyszny! Jego smak jest niesamowity. Daj mi znać, jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości przed wyjazdem. Chętnie odpowiem na Wasze pytania w sekcji komentarzy pod artykułem. Życzę Ci wspaniałej podróży! Twoja podróż jest szalenie inspirująca. Wiele osób nie docenia Tanzanii jako perły na Czarnym Lądzie.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

25 listopada 2022

Dlaczego Tajlandia to idealny kierunek turystyczny?

Tajlandia to państwo azjatyckie, które jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym...
10 maja 2022

Szczyrk - Wyciągi narciarskie

Szczyrk - Wyciągi narciarskie Zimowe szaleństwo, aktywny wypoczynek w górach...
6 września 2019

Bałtyk wciąż popularny

Statystyki jasno wskazują – turyści uwielbiają polskie morze. Co roku pas wybrzeża...