Dom
9 sierpnia 2017

Jaki materiał do ocieplenia poddasza wybrać?

W czasie, gdy wykonujemy ocieplenie poddasza będzie trzeba umieścić materiał pomiędzy przestrzeniami więźby dachowej. Taka izolacja musi być szczelna, by unikać pojawienia się mostków termicznych. Dlatego wydaje się, że takim najlepszym wyborem będą zawsze wszelkie materiały elastyczne, które najłatwiej będzie nam dopasować do nierówności oraz szczelin na poddaszu. Warto porównywać różne materiały i zastanowić się który z nich będzie rzeczywiście dla nas wyborem najlepszym. Wśród tych różnych rozwiązań jakie obecnie się wykorzystuje znajduje się między innymi wełna mineralna oraz ocieplanie poddasza z użyciem pianki poliuretanowej. Jeszcze inna metoda to stosowany od lat styropian. Co mówią specjaliści z hexagon.net.pl?

Wełna mineralna

Jest to materiał, który daje nam wysoki stopień izolacji termicznej a jednocześnie będzie to także świetna izolacja akustyczna. Najczęściej wełna jest tym materiałem jaki będzie wykorzystywany w przypadku poddaszy użytkowych. Najlepiej będzie wybierać wełnę średnio twardą, która ma wysoką sprężystość. Będzie można ją dość łatwo wpasować w różnorakie szczeliny i takie miejsca, które będą szczególnie trudnodostępne. Ważną zaletą tego materiału będzie to, że jest on niepalny i dlatego taka izolacja będzie zabezpieczać więźbę dachową przed spaleniem.

Styropian

To materiał, który na poddaszach jest raczej rzadziej nieco stosowany. Posiada on dobre właściwości, gdy chodzi o termoizolację, ale nie będzie w stanie zapewnić również dobre izolacji akustycznej. Materiał jest niestety łatwopalny a to sprawia, że nie będzie zabezpieczał desek przed pożarem. Do niektórych poddaszy przygotowuje się specjalny styropian sprężysty o niskim współczynniki przenikania ciepła. Styropian sprężysty ma nacięcia, które sprawiają, że łatwiej go dopasować do szczelin znajdujących się na poddaszu. Szczególnie polecane są grafitowe produkty, które mają dobry współczynniki przenikania ciepła i dzięki temu to ocieplenie na poddaszu okazuje się być rzeczywiście skutecznym.
pianka pur

Pianka poliuretanowa

W ramach izolacji natryskowych stosuje się także specjalną piankę poliuretanową. Warto pamiętać, że zaletą takiej pianki będzie między innymi to, że bardzo łatwo będzie ją zastosować a jednocześnie mamy gwarancje, że nie będą się pojawiać mostki termiczne. Pianka będzie bowiem docierać skutecznie do każdej szczeliny a po tym jak zaschnie stworzy ona skuteczną termoizolację. Będzie ona wyborem idealnym szczególnie, gdy chodzi o te poddasza, w ramach których więźba będzie szczególnie skomplikowana. Ocieplenie poddasza pianką będzie także poprawiać izolację akustyczną, jest to również bariera dla wilgoci oraz chroni przed pojawieniem się pleśni bądź grzybów. Trzeba pamiętać, że taka izolacja nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz budynku jak i też na zewnątrz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pianka jest materiałem stosunkowo drogim w porównaniu z innymi materiałami. Niektórzy uważają, że jej trwałość również jest mniej zadowalająca niż styropianu czy wełny, szacuje się jej funkcjonalność na 10-15 lat.

Zobacz więcej na: leningrad.com.pl

Redakcja
to2.pl

Zobacz

27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...
24 lipca 2022

Meble na wymiar - stwórz aranżację skrojone na miarę swoich potrzeb

Każdy z nas pragnie otaczać się designerskimi i funkcjonalnymi wnętrzami. Niejednokrotnie...