Dom
29 listopada 2017

Jaki materac wybrać dla pary?

Nie od dziś wiadomo, że łóżko to bardzo ważny element wspólnego życia z drugą osobą. Nie chodzi jednak wyłącznie o intymność, ale i o wygodę. Dzielenie łóżka z partnerem nie jest łatwe, szczególnie gdy przyjmujemy różne pozycje podczas snu lub preferujemy inny rodzaj podłoża, na którym śpimy. Wybór odpowiedniego materaca wymaga czasu i zastanowienia – w końcu będzie nam służył przez lata i z pewnością jego jakość przełoży się również na jakość naszego wspólnego życia. Jak dokonać najlepszego wyboru?

Bardzo często przy wyborze łóżka skupiamy się na jego wyglądzie, a nie na funkcjonalności. Spędzamy godziny przeglądając katalogi meblarskie w poszukiwaniu łóżka idealnie pasującego do naszej sypialni. Zapominamy jednak w tym wszystkim o sobie. Owszem, wygląd łóżka powinien odpowiadać naszej estetyce, ale jeszcze bardziej potrzebom ciała. To nie rama decyduje o wygodzie snu, ale materac. Odpowiednio dobrany zapewni naszemu organizmowi idealne warunki do regeneracji, która leży u podstaw codziennego funkcjonowania każdego człowieka.

Dogodzić podwójnie

W przypadku wybierania materaca dla pary wszystko to jest podwójnie ważne. Decydując się na wspólne życie z drugą osobą powinniśmy być świadomi tego, że to właśnie łóżko będzie najważniejszym meblem w naszym życiu. To w nim spędzać będziemy większość wspólnego czasu, budować intymność i wzajemne relacje. Pamiętajmy, że choć w wielu aspektach możemy być zgodni z partnerem, to w przypadku wygody snu możemy mieć zupełnie inne preferencje. Co ważne, przy wyborze materaca dla pary, powinniśmy uwzględnić zupełnie inne czynniki niż podczas kupowania materaca dla jednej osoby. Dlaczego? Pomimo tego, że wspólne łóżko ma za zadanie zbliżać ludzi, to tak naprawdę chodzi o to, by podczas snu jak najmniej odczuwać obecność drugiej osoby.

Rozmiar ma znaczenie

Materac powinniśmy wybierać wspólnie – w końcu ma on odpowiadać potrzebom obojga partnerów. Zapomnijmy o kupowaniu na oko. Tak jak przy wybieraniu kanapy czy fotela sprawdzamy ich wygodę po prostu w nich siadając, tak na materacu powinniśmy się położyć, najlepiej razem. Dzięki temu sprawdzimy, jak w rzeczywistości materac reaguje na leżące na nim osoby. Oczywiście, jedną z podstaw przy wyborze materaca jest jego rozmiar. Minimalna szerokość materaca dla dwojga to 140 cm, ale dla komfortu snu najlepiej rozważać zakup materaca o szerokości co najmniej 160 cm. Warto zwrócić również uwagę na krawędzie materaca. Dla pary sprawdzą się te o wzmocnionych krawędziach, dzięki czemu nie będziemy się z nich zsuwać i możemy korzystać z całej jego powierzchni.

Razem, ale osobno

Dla pary istotną cechą materaca będzie również zapobieganie drganiom. Ciągłe przewracanie się podczas snu i zmiana pozycji może wybudzić drugą osobę, co z pewnością nie wpłynie na komfort snu. Należy więc wybrać materac, który będzie zapobiegał drganiom. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się pianka termoelastyczna, która stabilizuje ciało w optymalnej pozycji i zapobiega obracaniu się podczas snu, również dzięki temu, że zapobiega drętwieniu ciała przy dłuższym śnie w jednej pozycji. Pary bardzo często skarżą się też na gorąco, szczególnie latem. Organizm podczas snu wytwarza ciepło, a jeśli dołożymy do tego temperaturę partnera sen może być utrudniony. Na szczęście nowoczesne materace coraz częściej wyposażone są w warstwę zapewniającą cyrkulację podczas snu, ale dużą i szybką absorbcję wilgoci. Możemy zdecydować się również na materac z tzw. zimnej pianki, której zwiększona porowatość zapobiega poceniu się podczas snu. 

Wygoda dla dwojga

Największy problem w doborze materaca dla pary może stanowić jego twardość. Pamiętajmy, że materiały,  z których może być on wykonany będą różnie oddziaływały na ciało. Dodatkowo znaczenie ma również waga użytkownika – zwykle ciężsi mężczyźni potrzebują nieco twardszego materaca niż kobiety. Oczywiście, możemy zdecydować się na dwa oddzielne materace, ale na dłuższą metę będą one niewygodne, nie wspominając o obniżeniu pośrodku łóżka. Najlepszym wyborem będą materace z pianki termoelastycznej lub lateksu. Ich zaletą jest dopasowywanie się do ciała i to często niezależnie od wagi użytkownika. Tak samo wygodnie będzie osobie ważącej 50 kg, jak i osobie ważącej 80 kg.

Pozostaje już tylko wybrać strukturę materaca. Na rynku dostępne są materace sprężynowe lub piankowe. W przypadku tych pierwszych zdecydowanie najlepszym wyborem będą materace kieszeniowe, w których każda sprężyna ma swoją przestrzeń i pracuje niezależnie od pozostałych. Umożliwia to również zróżnicowanie twardości materaca w poszczególnych strefach, dzięki czemu inaczej będzie się układał pod nogami, a inaczej pod kręgosłupem szyjnym. Z kolei materace piankowe działają niczym plastelina i dopasowują się do ciała użytkownika niemal idealnie i stabilizuje ciało w optymalnej pozycji.

 

 

Artykuł sponsorowany

Redakcja
to2.pl

Zobacz

27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...
24 lipca 2022

Meble na wymiar - stwórz aranżację skrojone na miarę swoich potrzeb

Każdy z nas pragnie otaczać się designerskimi i funkcjonalnymi wnętrzami. Niejednokrotnie...