Zdrowie i uroda
13 września 2022

Chcesz nosić szkła kontaktowe?

Zwiększa się popularność szkieł kontaktowych. Każdego roku decydują się na nie nowe osoby, ceniąc ich funkcjonalność i uniwersalność, wyższą niż w przypadku klasycznych okularów korekcyjnych. Jeżeli również zastanawiasz się nad takim wyborem, to sprawdź nasz krótki poradnik o doborze i noszenie szkieł kontaktowych.

Dla kogo są soczewki?

Soczewki kontaktowe mogą nosić osoby z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem i prezbiopią – czyli najczęstszymi wadami wzroku. W zasadzie dostępne są również soczewki typu zerówki, czyli bez mocy optycznej, które służą jako dodatek modowy, ponieważ zmieniają kolor oczu albo nawet pokrywają je różnorodnymi wzorami.

Niezależnie jednak od tego, jakie soczewki będziesz nosić, to zawsze musisz najpierw skonsultować się ze specjalistą. Wizyta u lekarza okulisty lub optometrysty jest konieczna nawet w przypadku osób, które znają swoją wadę wzroku, bo noszą okulary. Moc soczewek nie zawsze będzie bowiem taka sama jak moc szkieł okularowych. Dodatkowo czasami zdarzają się przypadki, gdy soczewek nie powinno się nosić. Dzieje się tak np. przy pewnych stadiach cukrzycy, niektórych alergiach, chorobach oczu. Ciężko jednak z góry określić, że soczewki będą wykluczone. Może się okazać, że tylko niektóre ich rodzaje są odradzane, a inne już jak najbardziej wchodzą w grę. Stąd też konieczność zdania się na opinię specjalisty.

Jakie są ich rodzaje?

Soczewki można dzielić ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku (są to soczewki toryczne, progresywne i sferyczne) albo materiału (silikon hydrożelowy albo hydrożel). Jednak najważniejsze z punktu widzenia użytkownika jest zwykle to, jak długo można nosić soczewki, co zresztą przekłada się także na ich cenę.

Soczewki kontaktowe dzienne są najdroższe, ponieważ każda para może być noszona tylko jeden dzień, od rana do wieczora, w sumie kilkanaście godzin. Jest to niedogodność, ale z drugiej strony właśnie takie soczewki mogą się okazać jedynym wyjściem np. przy alergii lub zespole suchego oka czy też skłonnościach do podrażnień. Ich materiał jest bowiem wyjątkowo miękki i delikatny.

Soczewki dwutygodniowe nosi się albo przez 14 dni w trybie dziennym (od rana do wieczora) albo przez 7 dni w trybie przedłużonym, jeśli producent dopuszcza taką możliwość. Wtedy nie trzeba ich ściągać nawet na czas snu. Jest to więc wariant bardziej ekonomiczny, jednak najkorzystniejsze cenowo i najpopularniejsze są soczewki kontaktowe miesięczne. One również występują w dwóch wspomnianych wariantach, czyli jako dzienne i jako „dzień i noc”. Ich czas użytkownika wynosi do 30 dni i teoretycznie wersje całodobowe można nosić nawet przez cały ten czas bez zdejmowania. Nie jest to jednak polecane z uwagi na możliwe podrażnienia oczu.

Wszystkie największe marki soczewek, jak Cooper Vision, Bausch&Lomb, Ciba Vision, EyeLove oferują soczewki dziennie i miesięczne. Dwutygodniowe nie należą do bardzo popularnych a soczewki o dłuższym czasie noszenia (kwartalne, roczne) zostały już w zasadzie wycofane z rynku.

Jak pielęgnować soczewki?

Soczewki kontaktowe nie wymagają wiele zachodu. Ich zakładanie i zdejmowanie trwa dosłownie kilka minut dziennie. Co do pielęgnacji, to również jest bardzo prosta. W przypadku soczewek dziennych wręcz zerowa – po zdjęciu są one wyrzucane, by następnym razem założyć nową parę. Soczewki o dłuższym czasie noszenia po zdjęciu należy przemyć specjalnym płynem. Następnie umieścić w pudełeczku, również z płynem, by wyjąc z niego przed założeniem następnym razem. To wszystko jest może troszeczkę bardziej zajmujące, niż zakładanie i zdejmowanie okularów, ale różnica jest naprawdę nieduża, a komfort noszenia soczewek odczuwalnie większy.

Artykuł partnera

Redakcja
to2.pl

Zobacz

20 listopada 2023

Fryzury męskie: Wybór odpowiedniego stylu

Fryzury męskie obejmują szeroką gamę możliwości, od klasycznych po nowoczesne, pozwalając...
24 października 2023

Dlaczego warto wprowadzić do swojego życia catering dietetyczny?

Bardzo duża część z nas posiada szybki tryb życia. Praca zawodowa zabiera nam ogromną...
25 kwietnia 2023

Jak pielęgnować brodę i wąsy?

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci pielęgnować brodę lub wąsy, abyś mógł przyciągać...