Dom
30 września 2017

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski jest niezwykle często wybieranym stylem podczas aranżacji wnętrz. Zawdzięcza to swojej świeżości, lekkości i prostocie. Choć moda na skandynawskie wnętrza trwa już jakiś czas, wciąż jest on jednym z najmodniejszych sposobów na urządzenie pomieszczeń. Szczególnie pasuje on do osób ceniących minimalizm, życie w stylu slow i zgodzie ze sobą. Wnętrza urządzone w tym stylu są niezwykle funkcjonalne a jednocześnie wygodne i komfortowe. Cechuje je też jasność, praktyczność i minimalizm - wyjaśnia pracownik

Ogromne znaczenie przy aranżacji takiego wnętrza mają kolory – biel, szarość i beż. To one ogrywają tu kluczową rolę nadając miejscu świeżości i optycznie go powiększając. Dodatkowo, jasna kolorystyka wspaniale komponuje się z charakterem prostych, jasnych mebli skandynawskich. Chcąc przełamać monotonię i chłód tych „północnych” barw możemy dodać akcenty w kolorach pasteli bądź ciemnego granatu lub brązu. Takie łączenie kolorów jest doskonałym pomysłem, który nie tylko świetnie się prezentuje, ale również jest niezwykle modny. Bardzo charakterystyczna w mieszkaniach urządzonych w tym stylu jest bielona cegła, która daje oszałamiające wrażenie, szczególnie we wnętrzach o dużych powierzchniach.

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkich funkcjonalnością wnętrza i na to kładzie ogromny nacisk. Dlatego też urządzone w ten sposób wnętrze powinno zawierać meble o prostej konstrukcji, pozbawione zbędnych ozdób. Ważny jest również materiał, z którego są wykonane. Styl ten skupia się na ekologicznych, naturalnych komponentach takich jak drewno, szkło, kamień, metal i ceramika. Meble najczęściej wykonywane są z białego drewna, który nadaje pomieszczeniu lekkości. Zdecydowanie należy zrezygnować z wszelkich form plastiku, zwłaszcza jeśli jest on imitacją naturalnych materiałów. Kuchenne blaty również powinny być wykonane z prostego, jasnego drewna.

Zamiłowanie do natury ma swoje odbicie w każdym elemencie wnętrza. Podłoga w skandynawskiej aranżacji jest najczęściej drewniana. Pozostawia się ją w swym naturalnym odcieniu bądź maluje na biało. Można również wybrać bielone deski. Jednym ze sposobów na piękną podłogę jest pokrycie jej matowym lakierem bądź olejem.

mieszkanie w stylu skandynawskim

Niezwykle istotną kwestią we wnętrzu skandynawskim jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Najczęściej jest ono bardzo minimalistyczne – metalowe bądź szklane lampy, papierowe abażury. Wszystko musi współgrać z prostotą natury i drewna. To w niej tkwi całe piękno.

W oknach najczęściej spotyka się rolety. Firany i zasłony nie są stosowane do aranżacji tego typu pomieszczeń. Jeżeli ktoś zdecyduje się jednak na to rozwiązanie powinien wybrać lekkie, lniane zasłony, które przepuszczają promienie słoneczne. Okna z samymi roletami spełniają jednak najlepiej cały zamysł stylu skandynawskiego – nadają mu prostoty, przestrzeni i przepuszczają mnóstwo naturalnego światła. Najlepiej, by okna w domu urządzonym w stylu skandynawskim były bardzo duże, co daje jeszcze lepsze nasłonecznienie wnętrza. Ważne jest również to, żeby przez większą część dnia były całkowicie odsłonięte i wpuszczały jak najwięcej promieni słonecznych.

Chociaż styl skandynawski stawia raczej na minimalistyczne podejście do aranżacji wnętrz kluczową rolę odgrywają tu wszelkie dodatki, dekoracje i akcesoria, które jednak powinny być wykonane tylko z naturalnych materiałów. Często spotykane w tego typu wnętrzach są lniane, wełniane bądź bawełniane poduszki i narzuty. Tworzą one wyjątkowy, domowy klimat. Świetnie sprawdzą się dekoracyjne lampiony, proste ramki na zdjęcia, wiklinowe szkatułki i zegary, które postawimy w salonie. Kuchenny blat dopełnią naczynia z drewna i ceramiki. Świetne rozwiązanie stanowią również wazony i dekoracyjne butelki z kolorowego szkła, które ożywią wnętrze.

 

 

Redakcja
to2.pl

Zobacz

14 maja 2024

Nowoczesna aranżacja wnętrz: Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w Twoim domu?

Zastanawiasz się, jak tchnąć nowe życie w swoje wnętrza, sprawiając, że będą nie tylko...
27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...