Dom
19 stycznia 2018

Jak kupić sprzęt RTV i nie zbankrutować?

Każdego zapewne choć raz spotkała sytuacja, w której posłuszeństwa nagle odmówił jakiś sprzęt. Jeśli było to urządzenie niewielkie i o drugorzędnym znaczeniu, zakup nowego modelu można odłożyć w czasie. Co jednak w przypadku, gdy zepsuł się telewizor, komputer czy pralka? Rzadko kiedy jesteśmy przygotowani na spontaniczny zakup nowego sprzętu o wartości kilkuset złotych. Jak podejść do kwestii zakupu nowego sprzętu RTV i nie dać się zwieść pozornej promocji, a także nie wydać o wiele większej kwoty, niż planowana?

Jak rozsądnie kupić sprzęt RTV? 

Zakup sprzętu RTV to poważna decyzja - z reguły kupujemy bowiem poszczególne produkty z założeniem, iż mają działać przez najbliższe kilkanaście lat. Obecnie producenci coraz to nowszych modeli, wyposażonych w przeróżne, nowoczesne parametry, dają zwykle kilkuletnią gwarancję na swoje produkty. Warto jednak czytać warunki gwarancji, bowiem często okazuje się, że niestety skonstruowana jest ona w taki sposób, iż klient nie ma w zasadzie żadnych praw, a gwarancja obejmować będzie bezpłatną naprawę lub wymianę w niewielkim odsetku sytuacji. Jeśli kupowany sprzęt jest o dużej wartości, warto dokupić do niego dodatkowe ubezpieczenie w sklepie (kosztuje niewiele, a daje o wiele większe spektrum możliwości w przypadku usterki). Choć czas z reguły nagli, postaraj się na spokojnie zastanowić nad tym, czego oczekujesz od nowego sprzętu.

Jakie funkcje koniecznie powinien spełniać, czego z pewnością zabraknąć nie może, a z czego możesz zrezygnować? Jaką kwotę jesteś w stanie maksymalnie przeznaczyć na zakup? Sprecyzowanie swoich oczekiwań wobec sprzętu znacznie ułatwi proces wyboru i będzie bardzo cenne także dla sprzedawcy. Pozwoli także na uniknięcie sytuacji, w której dasz się skusić namową sprzedawcy lub rabatem na nabycie sprzętu z funkcjami, których nie potrzebujesz, jednak za które zapłacisz dodatkową (często niemałą) sumę. Nie daj się także skusić podejrzanie niską ceną - szczególnie, jeśli dotyczy ona sprzętów RTV z ekspozycji. Choć z zewnątrz produkt może wyglądać niemal idealnie, ryzyko tego, że był eksploatowany bardzo długo, a nawet naprawiany - jest bardzo duże. Oszczędność może okazać się więc tylko pozorna, bowiem sprzęt może bardzo szybko się zniszczyć. 

sprzęt RTV

Gdzie kupować sprzęt RTV? 

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jest miejsce, w którym zamierzamy kupić sprzęt. Choć wydawać może się, że skoro liczba firm i modeli przez nie oferowanych jest ograniczona, to miejsce zakupu nie ma większego znaczenia. Warto jednak decydować się na duże i znane sklepy - takie jak na przykład Saturn (sprawdź aktualne promocje na elektronikę w sklepach Saturn), które dają o wiele więcej możliwości niż te małe i nie należące do żadnej sieci. Przede wszystkim klienci zyskują możliwość zakupów na dogodnych dla siebie warunkach: w korzystnej ofercie ratalnej czy leasingu. Niektóre sklepy umożliwiają także założenie karty kredytowej na zakupy w swojej sieci. Dzięki temu płatność rozłożona jest na dogodne raty, a zakup w przyszłości, również w ofercie ratalnej, jest znacznie bardziej korzystny: dane klienta są już zapisane w bazie, więc cała procedura trwa o wiele krócej. Klienci otrzymują zwykle także atrakcyjne rabaty na kolejne zakupy, lub ustalane są indywidualne warunki zawarcia umowy sprzedaży.

Dla sklepu sieciowego żaden klient nie jest anonimowy, a każdą sprawę rozwiązuje się na jego korzyść. Jeszcze jedną zaletą tego rodzaju sklepów jest to, że jest ich dużo - znajdują się zwykle w każdym większym i średnim mieście, co daje o wiele większe możliwości składania reklamacji (na przykład - kupując sprzęt w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania). Sklepy mają także możliwość przesuwania towaru między sobą - to ogromne ułatwienie dla zainteresowanych danym modelem, którego aktualnie nie ma w sklepie, do którego klient ma najbliżej. Kupując w znanych, dużych sklepach sieciowych (np. https://www.promoceny.pl/gazetki/szukaj/media-expert/), zyskujesz więc nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo zakupów. Wszelkie regulaminy i warunki dodatkowych usług dostępne są do wglądu przeważnie na stronie internetowej sieci - do zakupów możesz więc podejść w pełni przygotowany. 

Redakcja
to2.pl

Zobacz

23 września 2024

Spieniacz do mleka - elektryczny lepszy niż ręczny?

Kawa ziarnista pozwala rozpocząć dzień z energią i wspaniałym humorem. Coraz więcej osób...
6 sierpnia 2024

Jak zaaranżować poddasze na pokoje gościnne?

Poddasze to jedno z najbardziej przytulnych miejsc w domu. W Polsce, gdzie klimat zmienia się w...
27 lipca 2024

Jak wygląda styl boho? Cechy

​Styl boho, znany również jako boho-chic, zyskał ogromną popularność w ostatnich latach...