Dom
27 stycznia 2021

Windy osobowe w prywatnym budownictwie

Przepisy dotyczące instalacji wind w budynkach wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej, które mają określoną wysokość lub liczbę pięter, są znane każdemu deweloperowi. Bloki powyżej trzech pięter muszą mieć obowiązkową przynajmniej jedną windę dostępną dla każdego, ale bardzo często montuje się je także w mniejszych budynkach. Ma to na celu zwiększenie ich wartości dla kupujących oraz poprawienie wygody.

Co z prywatnymi budynkami?

Natomiast w przypadku inwestycji prowadzonych przez osoby prywatne, nie ma obowiązku instalacji windy nawet wtedy, gdy budynek jest kilkupiętrowy. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji gdy będzie on używany przez samego inwestora i jego najbliższych (współgospodarujących). W przypadku wynajmu mieszkań czy ich dalszego odsprzedania konieczne będzie najczęściej dobudowanie szybu windowego. Zapobiega to próbom obchodzenia przepisów przez deweloperów, którzy zmniejszają koszty budując bloki jako osoby prywatne.

Wygoda w domku jednorodzinnym

Nie oznacza to absolutnie, że prywatny inwestor nie może sam z siebie zainstalować windy od http://www.lift.pl/dzwigi/dzwigi-osobowe nawet w budynku jednopiętrowym. Co ciekawe, windy osobowe w prywatnych budynkach trafiają się coraz częściej. Zwykle związane są z osobistą sytuacją mieszkańców np. opieką nad chorą, niepełnosprawną osobą. Nie ma jednak żadnych technicznych i tym bardziej prawnych przeciwwskazań, aby skorzystać z takiego udogodnienia. Oczywiście zdecydowanie częściej dźwigi osobowe trafiają się w budownictwie wielorodzinnym, gdzie spełniają bardzo praktyczną rolę.

Winda dopasowana do potrzeb

Bez względu na to, gdzie znajdzie się winda osobowa i przez ile osób będzie użytkowana, musi być zawsze dostosowana do ich potrzeb. Dotyczy to nie tylko jej wielkości, pojemności i udźwigu, ale też wyposażenia. Warto dodać do niej poręcze, lustro oraz krzesło do siedzenia, z którego będą mogły skorzystać osoby starsze lub o ograniczonej ruchliwości. Panel z przyciskami powinien być natomiast umieszczony dość nisko, aby każdy z użytkowników mógł do niego w pełni swobodnie dosięgnąć.

Redakcja
to2.pl

Zobacz

27 września 2022

Remont mieszkania bez własnych narzędzi? To możliwe!

Czy kiedykolwiek myślałeś nad remontem mieszkania? A może prowadzisz firmę budowlaną i...
12 września 2022

Jak stworzyć biuro w domu?

Praca w trybie home office to zjawisko, które w ostatnich latach stało się szczególnie...
24 lipca 2022

Meble na wymiar - stwórz aranżację skrojone na miarę swoich potrzeb

Każdy z nas pragnie otaczać się designerskimi i funkcjonalnymi wnętrzami. Niejednokrotnie...